LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët kanë bërë një “material të përsosur”, i cili thuhet se “është i pamundur për t’u prerë”

Shkencëtarët kanë bërë një “material të përsosur”, i cili thuhet se “është i pamundur për t’u prerë”

Shkencëtarët kanë bërë një material artificial i cili sipas tyre nuk mund të pritet kurrë. Kjo e bën atë të përsosur për dyer, dollapë, por edhe veshje mbrojtëse.

Reklama
Ata morën një material që nuk mund të shpohet ose pritet edhe me mjete të forta, shkruan TechExplorist, transmeton Telegrafi.

Materiali quhet “proteus”, dhe u emërua sipas perëndisë Greke që ndryshon formën, sepse materiali është ndërtuar në atë mënyrë që të mbrohet nga dëmtimi.

“Duket e mrekullueshme. Materiali shkatërron tehun e prerjes me dridhjet e parregullta që ai krijon”, shpjegon Miranda Anderson nga Universiteti Britanik i Stirling, e cila ka punuar në projekt.

Materiali i vetëm natyral me të cilin mund të krahasohet është diamanti, por proteusi është më i lirë dhe më i lehtë se ai, gjë që e bën atë të aplikueshëm gjerësisht. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Interesante
Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Interesante
Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Fun
Edhe lepuri “çartet” kur “kallet” për seks (Video)

Edhe lepuri “çartet” kur “kallet” për seks (Video)

Fun
Fitoi çmimin prej 50 dollarësh – paratë i përdori për të blerë një biletë që i solli xhekpotin prej 4 milionë dollarësh

Fitoi çmimin prej 50 dollarësh – paratë i përdori për të blerë një biletë që i solli xhekpotin prej 4 milionë dollarësh

Interesante
Kalo në kategori