LAJMI I FUNDIT:

Shkencëtarët

49 Artikuj

Paraardhësit e njerëzve ishin afër zhdukjes rreth 900,000 vjet më parë – një studim i ri sjell detaje interesante

Paraardhësit e njerëzve ishin afër zhdukjes rreth 900,000 vjet më parë – një studim i ri sjell detaje interesante

Nga Bota
Pse Inteligjenca Artificiale është çelësi i zbulimit të mahnitshëm që bëri të mundur që një burrë i paralizuar të ecë përsëri

Pse Inteligjenca Artificiale është çelësi i zbulimit të mahnitshëm që bëri të mundur që një burrë i paralizuar të ecë përsëri

Lajme Teknologji
Shkencëtarët bëjnë mrekullinë: Burri i paralizuar ecën sërish falë ‘urës dixhitale’ që rilidh me valë trurin dhe palcën kurrizore

Shkencëtarët bëjnë mrekullinë: Burri i paralizuar ecën sërish falë ‘urës dixhitale’ që rilidh me valë trurin dhe palcën kurrizore

Shkencë
A janë macet apo qentë më inteligjentë? Çfarë thonë shkencëtarët

A janë macet apo qentë më inteligjentë? Çfarë thonë shkencëtarët

Libri i madh i kafshëve
“Udhëtarët e kohës nga viti 2027” shpërndajnë pamjet duke pretenduar se nuk ka asnjë shenjë të jetës njerëzore

“Udhëtarët e kohës nga viti 2027” shpërndajnë pamjet duke pretenduar se nuk ka asnjë shenjë të jetës njerëzore

Interesante
Hakerët rusë shënjestruan shkencëtarët bërthamorë amerikanë

Hakerët rusë shënjestruan shkencëtarët bërthamorë amerikanë

Nga Bota
Astronomët zbulojnë ‘rrahje zemre’ misterioze kozmike, miliarda vite dritë nga Toka

Astronomët zbulojnë ‘rrahje zemre’ misterioze kozmike, miliarda vite dritë nga Toka

Shkencë
Studiuesit në Antarktik shtangen nga zbulimi i ‘botës së fshehtë’ nën akullnaja

Studiuesit në Antarktik shtangen nga zbulimi i ‘botës së fshehtë’ nën akullnaja

Shkencë
11 megavatë për pesë sekonda: Shkencëtarët evropianë thyejnë rekordin e prodhimit të energjisë përmes ‘shkrirjes bërthamore’

11 megavatë për pesë sekonda: Shkencëtarët evropianë thyejnë rekordin e prodhimit të energjisë përmes ‘shkrirjes bërthamore’

Shkencë
Pse shkencëtarët zviceranë po u kërkojnë njerëzve të ‘varrosin’ të brendshmet?

Pse shkencëtarët zviceranë po u kërkojnë njerëzve të ‘varrosin’ të brendshmet?

Kuriozitete
Përmes një letre të hapur, një grup shkencëtarësh hedhin poshtë raportin e OBSH-së mbi origjinën e COVID-19, kërkojnë një hetim të ri

Përmes një letre të hapur, një grup shkencëtarësh hedhin poshtë raportin e OBSH-së mbi origjinën e COVID-19, kërkojnë një hetim të ri

Nga Bota
Shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë pse disa njerëz mund të ‘dëgjojnë’ zërat e të vdekurve

Shkencëtarët po përpiqen të kuptojnë pse disa njerëz mund të ‘dëgjojnë’ zërat e të vdekurve

Shkencë
Sinjale misterioze po vijnë nga brendësia e galaktikës sonë

Sinjale misterioze po vijnë nga brendësia e galaktikës sonë

Interesante
Shkencëtarët kanë bërë një “material të përsosur”, i cili thuhet se “është i pamundur për t’u prerë”

Shkencëtarët kanë bërë një “material të përsosur”, i cili thuhet se “është i pamundur për t’u prerë”

Interesante
Zbulohen 16 peshq ultra të zinj në thellësi të detit

Zbulohen 16 peshq ultra të zinj në thellësi të detit

Interesante
Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Krejt çfarë dihet për virusin e gripit të derrave në Kinë, që i ka shqetësuar njerëzit – por edhe shkencëtarët

Nga Bota
Përdorën teknikën e njëjtë me të cilën zbuluan coronavirusin, shkencëtarët francezë “hasin” në një virus të ri

Përdorën teknikën e njëjtë me të cilën zbuluan coronavirusin, shkencëtarët francezë “hasin” në një virus të ri

Nga Bota
Shkencëtarët kanë zbuluar se ku ndodhet ajri më i pastër në Tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar se ku ndodhet ajri më i pastër në Tokë

Shkencë
Shkencëtarët francezë ishin në gjendje të vrisnin coronavirusin në një temperaturë shumë më të lartë sesa mendohej më parë

Shkencëtarët francezë ishin në gjendje të vrisnin coronavirusin në një temperaturë shumë më të lartë sesa mendohej më parë

Nga Bota
Shkencëtarët kinezë thonë se kanë zbuluar “anti-trupa efektivë” kundër coronavirusit

Shkencëtarët kinezë thonë se kanë zbuluar “anti-trupa efektivë” kundër coronavirusit

Nga Bota
Shkencëtarët: Coronavirusi mund të ketë ndjekur njerëzit prej vitesh

Shkencëtarët: Coronavirusi mund të ketë ndjekur njerëzit prej vitesh

Shkencë
Shkencëtarët britanikë thonë se janë në prag të gjetjes së vaksinës kundër coronavirusit

Shkencëtarët britanikë thonë se janë në prag të gjetjes së vaksinës kundër coronavirusit

Nga Bota
E pranojnë shkencëtarët: Coronavirusi mund të mbijetojë në ajër për tri orë, në sipërfaqe të plastikës dhe çelikut deri në tri ditë

E pranojnë shkencëtarët: Coronavirusi mund të mbijetojë në ajër për tri orë, në sipërfaqe të plastikës dhe çelikut deri në tri ditë

Nga Bota
NYT: Kur shkenca injorohet, shfaqet coronavirusi

NYT: Kur shkenca injorohet, shfaqet coronavirusi

Nga Bota