LAJMI I FUNDIT:

Shkarkohet kryeprokurorja e Tiranës, Imeraj: Reforma në drejtësi shëmbëlltyrë e komunizmit

Shkarkohet kryeprokurorja e Tiranës, Imeraj: Reforma në drejtësi shëmbëlltyrë e komunizmit

Kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj u shkarkua nga Komisioni i Posacem i Apelimit këtë të mërkurë.

Reklama

Komisioneri publik kërkoi më herët shkarkimin e saj nga detyra edhe në bazë të rekomandimit të vëzhguesve të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit në vazhdën e zbatimit të vetinugut të gjyqtarëve dhe prokurorëve, si pjesë e reformës në drejtësi.

Sipas komisionerit, prokuroja Imeraj ka probleme në të tre komponentët e vlerësimit: pasurinë, pastërtinë e figurës dhe profesionalizmin.

Në një komunikim me gazetarët menjëherë pas publikimit të vendimit, Imeraj e krahasoi vendimin e sotëm të drejtësisë me dënimet në kohën e komunizmit për agjitacion e propagandë.

Ajo e cilësoi vendimin e KPA-së në kundërshtim me ligjin.

“Në 1974 në Tropojë sigurimi i shtetit burgosi një mësuese për agjitacion dhe propagandë, përmes dëshmitarëve të rremë. Edhe në atë kohë, edhe pse vuajti dënimin, ajo arriti të merrte drejtësinë. Nëse reforma në drejtësi ka shëmbëlltyrë kohën e komunizmit atëherë po, Elisabeta Imeraj e meriton të shkarkohet”, tha ish-kryeprokurorja e Tiranës. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Nga plani i Vuçiqit për veriun deri te kërkesa e Kosovës për ekstradimin e Radoiçiqit - politikani serb zbulon bisedën që kishte kohë më parë me Kurtin për “Zajednicën”

Lajme
“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

“Do të publikojmë dëshmi të reja se Vuçiqi qëndron prapa sulmit në veri”, “Radoiçiqi të dorëzohet te autoritetet e Kosovës” – deklaratat e presidentes për CNN

Lajme
Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Kthehet në Shqipëri pas 85 vitesh, historia emocionuese e Remzi Mullës nga Australia

Lajme
Plagosja e dy personave në Prishtinë, policia me detaje

Plagosja e dy personave në Prishtinë, policia me detaje

Kronika e Zezë
Eurodeputeti nga Bullgaria: Sulmi terrorist ndaj Kosovës nuk mund të përsëritet, Serbia të zgjedh anë - ose me BE-në ose me Rusinë

Eurodeputeti nga Bullgaria: Sulmi terrorist ndaj Kosovës nuk mund të përsëritet, Serbia të zgjedh anë - ose me BE-në ose me Rusinë

Lajme
Eurodeputeti bullgar presidentit serb i referohet si Vladimir Vuçiq

Eurodeputeti bullgar presidentit serb i referohet si Vladimir Vuçiq

Lajme
Kalo në kategori