LAJMI I FUNDIT:

Shfaqja e papritur dhe e parakohshme e flokëve të thinjura mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve

Shfaqja e papritur dhe e parakohshme e flokëve të thinjura mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve
(Foto: Glamour)

Shfaqja e papritur dhe e parakohshme e flokëve të thinjura mund të jetë një shenjë se organizmit tuaj i mungon vitamina B12, por mund të tregojë edhe probleme të tjera më serioze shëndetësore.

Reklama

Ndërsa plakemi, qelizat e pigmentit që ia japin ngjyrën e flokëve, vdesin ngadalë. Megjithatë, në disa raste, shfaqja e papritur e flokëve të thinjura mund të jetë shenjë e disa sëmundjeve dhe gjendjeve mjekësore.

Të gjitha pasojat e mungesës së vitaminës B12: Marramendja, harresa, sëmundja e Alzheimerit!
Lexo po ashtu Të gjitha pasojat e mungesës së vitaminës B12: Marramendja, harresa, sëmundja e Alzheimerit!

Mungesa e vitaminës B12 është një nga shkaqet më të zakonshme të thinjes së parakohshme të flokëve. Hulumtimet kanë treguar se marrja e suplementeve B12 redukton nivelet e larta të homocisteinës – e cila mund të çojë në rënien e flokëve – dhe parandalon thinjen e parakohshme të flokëve.

Vitamina, e gjetur në mish, peshk dhe qumësht, gjithashtu ndihmon në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, të cilat janë thelbësore për rritjen dhe shëndetin e flokëve.

Sëmundja e Von Recklinghausen – Neurofibromatoza, e njohur ndonjëherë si sëmundja e Von Recklinghausen, është një gjendje që shkakton rritjen e tumoreve pranë nervave.

Shkaktohet nga një mutacion i gjeneve të caktuara dhe mund të trashëgohet nga prindërit ose të ndodhë në zhvillimin e hershëm të pacientit. Aktualisht nuk ka asnjë parandalim apo shërim, por tumoret janë më shpesh jo kancerogjene.

Njerëzit me këtë sëmundje kanë njolla të errëta të madhësive dhe formave të ndryshme në të gjithë trupin e tyre, dhe disa gjithashtu vërejnë një ndryshim në ngjyrën e flokëve.

Ndryshimet delikate në fytyrën tuaj mund të nënkuptojnë një tiroide nën-aktive
Lexo po ashtu Ndryshimet delikate në fytyrën tuaj mund të nënkuptojnë një tiroide nën-aktive

Sëmundja e tiroides – Ndryshimet hormonale të shkaktuara nga një problem i tiroides – si hipertiroidizmi ose hipotiroidizmi – mund të jenë gjithashtu përgjegjëse për thinjat e parakohshme.

Shëndeti i tiroides mund të ndikojë gjithashtu në ngjyrën e flokëve. Një gjëndër tiroide tepër aktive ose joaktive mund të bëjë që trupi juaj të prodhojë më pak melaninë, e cila është përgjegjëse për ngjyrën e flokëve.

Shkencëtarët zbulojnë shkaktarin gjenetik që mund të kurojë rënien e flokëve, thotë studimi i ri
Lexo po ashtu Shkencëtarët zbulojnë shkaktarin gjenetik që mund të kurojë rënien e flokëve, thotë studimi i ri

Alopecia areata është një sëmundje autoimune, ku trupi sulmon veten dhe gjithashtu mund të shkaktojë thinja të parakohshme.

Në rastin e alopecisë, sistemi imunitar mund të sulmojë flokët dhe mund të shkaktojë humbje të pigmentit. Alopecia areata shkakton njolla tullacie, ndërsa si burrat ashtu edhe gratë preken në mënyrë të barabartë. /Telegrafi/