LAJMI I FUNDIT:

Shefi i inteligjencës izraelite jep dorëheqjen për dështimet rreth sulmit të 7 tetorit

Shefi i inteligjencës izraelite jep dorëheqjen për dështimet rreth sulmit të 7 tetorit

Kreu i inteligjencës ushtarake izraelite ka dhënë dorëheqjen për dështimet rreth sulmit të 7 tetorit.

Aharon Haliva është figura e parë e lartë që jep dorëheqjen pas sulmit të Hamasit, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai kishte thënë në tetor se mbante mbi supe fajin për dështimin për të parandaluar sulmin, i cili depërtoi në mbrojtjen e lavdëruar të Izraelit.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se shefi i shtabit ushtarak pranoi dorëheqjen e zotit Haliva dhe e falënderoi atë për shërbimin e tij.

Në letrën e tij të dorëheqjes, Haliva reflektoi për shërbimin e tij 38-vjeçar, duke thënë: “Gjatë karrierës sime, kam qenë i vetëdijshëm për përgjegjësitë e pafundme që vijnë me udhëheqjen – përgjegjësitë ndaj misionit, njerëzve tanë, si dhe ndaj sukseseve tona dhe dështimet”.

Haliva i përshkroi ngjarjet e 7 tetorit si një “sulm të befasishëm vrasës” që nënvizoi një gabim kritik në inteligjencën nën udhëheqjen e tij.

Ai ishte ndër të parët që mori përgjegjësinë për dështimin e inteligjencës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Zelensky: Nëse Rusia largohet nga Ukraina, bisedimet e paqes i fillojmë nesër

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Kalo në kategori