LAJMI I FUNDIT:

Shefi i Bankës Evropiane: Anëtarësimi i Britanisë në BE është i dobishëm

Shefi i Bankës Evropiane: Anëtarësimi i Britanisë në BE është i dobishëm

Anëtarësimi i Britanisë në BE sjell përfitime për të dyja palët, tha sot shefi i BQE-së, duke shtuar se çdo vendim nga Britania e Madhe për të lënë në bllokun do të ketë ndikim të “kufizuar” në rimëkëmbjen ekonomike të eurozonës.

Reklama

“Më lejoni të them pa mëdyshje se ne e shohim pjesëmarrjen e Britanisë së Madhe në Bashkimin Evropian si reciprokisht të dobishëm dhe do të vazhdojmë të themi këtë edhe në javët e ardhshme”, tha Mario Draghi në një konferencë për shtyp, transmeton AFP.

Se nëse shkëputja e Britanisë nga blloku do të rrezikojnë rimëkëmbjen ekonomike të zonës së euros ai tha ” Stafi jonë vlerëson se rreziku për të ndodhur kjo është i kufizuar,” shtoi ai.