Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë mundësitë e dërgimit të sistemit të mbrojtjes raketore “Patriot” në Ukrainë për të mbështetur aftësitë e tyre të mbrojtjes ajrore kundër sulmeve të ardhshme ruse, u tha gazetarëve të martën një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane.

“Të gjitha mundësitë janë në tryezë”, tha zyrtari kur u pyet nëse SHBA po shqyrtonte dërgimin e baterive “Patriot” posaçërisht në Ukrainë.

“Patriot është një nga aftësitë e mbrojtjes ajrore që po shqyrtohet”, shtoi zyrtari, raporton cnn.

Patriot është krijuar për të kundërshtuar dhe shkatërruar raketat balistike me rreze të shkurtër veprimi, aeroplanë të avancuar dhe raketa lundrimi.

Reklama

Mbrojtja ajrore e Ukrainës është “prioriteti kryesor” i SHBA-së, shtoi zyrtari.

“Ne po shikojmë të gjitha aftësitë e mundshme që mund t’i ndihmojnë ukrainasit t’i rezistojnë sulmeve ruse, kështu që të gjitha aftësitë janë në tavolinë, dhe ne po shikojmë se çfarë mund të bëjnë Shtetet e Bashkuara, ne po shohim se çfarë aleatët dhe partnerët tanë mund të bëjë, dhe duke parë kombinimet e aftësive që do të ishin të dobishme”, shtoi zyrtari. /Telegrafi/

Reklama