LAJMI I FUNDIT:

Senati Amerikan: Rezolutë për të festuar gjuhën dhe kulturën maqedonase

Senati Amerikan: Rezolutë për të festuar gjuhën dhe kulturën maqedonase

Në Senatin Amerikan është dorëzuar një rezolutë që do të festojë gjuhën, historinë dhe kulturën maqedonase. Diçka e ngjashme me Bundestagun gjerman gjatë fushatës për ndryshime kushtetuese në Maqedoni, në atë që ky dokument i referohet maqedonasve që jetojnë dhe punojnë në SHBA.

Rezoluta thekson se është e rëndësishme të theksohen kontributet kryesore dhe ndikimi kulturor i maqedonasve amerikanë në Shtetet e Bashkuara, njofton “Zëri i Amerikës”.


Rezolutën para Senatit e prezantoi senatori republikan nga Indiana, Mike Braun, me të cilin kërkohet që shtatori i vitit 2023 të shpallet “Muaj i Trashëgimisë Maqedono-Amerikane”, gjatë të cilit do të festohet gjuha, historia dhe kultura e maqedono-amerikanëve.

“Të njohë kontributin e shumtë të maqedono-amerikanëve në Shtetet e Bashkuara në fusha të ndryshme, duke përfshirë artin, shkencën, biznesin, politikën, mjekësinë dhe sportin, dhe të inkurajojë qytetarët e Shteteve të Bashkuara që të përkujtojnë Muajin e Trashëgimisë Maqedono-Amerikane me ceremoni të përshtatshme, aktivitete dhe programe që respektojnë kontributet dhe arritjet kulturore të maqedono-amerikanëve”, thuhet në rezolutë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Analisti Arjan Curri: Prokuroria e Kosovës po dyshon se Naimi ka qenë në një lidhje jashtëmartesore me një burrë

Lajme
Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Avokatja nga Suedia: Nëse nuk do të zbulohej vrasja e Liridonës, bashkëshorti i saj Naimi, do të përfitonte 850 mijë euro nga sigurimi

Lajme
Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Motivet e vrasjes së Liridonës, këshilltarja e Albulena Haxhiut përplaset me ish-hetuesin

Lajme
Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Berisha: Nuk ishte plani i vetëm i Naimit, ishte menduar edhe një inskenim me veturë

Lajme
Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Babai i Naim Murselit: Nuk më pranuan në rivarrimin e Liridonës, më thanë “miqësia jonë ka përfunduar”

Lajme
Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Rama publikon pamje nga bulevardit “Xhorxh Bush”: Magjia e festave erdhi

Komunat
Kalo në kategori