LAJMI I FUNDIT:

Sekreti i Steve Jobs për kreativitet maksimal

Sekreti i Steve Jobs për kreativitet maksimal
Reklama

Gjeniu Steve Jobs duket se e ka pasur një shprehi të caktuar, për të cilën neuro-shkenca thotë se e nxitë kreativitetin.

Sipas biografit të Jobs, Walter Isaascon, gjeniu prapa suksesit të kompanisë ‘Apple’ i ka shfrytëzuar ecjet e gjata si metodë për ta rritu kreativitetin, transmeton Telegrafi.


Po pra, kaq e thjeshtë është!

Por, Jobs nuk është i vetmi mes individëve të suksesshëm të cilët i kanë përdorur ecjet e gjata si formë të ushtrimeve mendore.

Thomas Jefferson, në një letër drejtuar nipit të tij Peter Carr, i ka këshilluar të bëjë ecje të gjata dhe ta pastrojë mendjen nga çdo gjë.

“Asnjëherë mos merr libër me vete. Qëllimi i ecjes është ta relaksosh mendjen. Kësisoj nuk duhet ta lejoni veten të mendoni kur ecni; por të shpërqendroheni krejtësisht nga objektet përreth. Është e këshillueshme të ecni gjysmë ore në mëngjes posa të zgjoheni, sepse e largon gjumin dhe prodhon efekte tjera të mira”, ka deklaruar Olivia Fox Cabana.

Ndër tjerash, ecja ndihmon në zvogëlimin e shtypjes së gjakut dhe është e mirë për shëndetin e përgjithshëm. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Shëndetësi
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Ushqimet që lehtësojnë dhimbjen e kokës: Falë përbërjes së tyre mund t'ju ndihmojnë shumë!

Nutricion
Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shkenca: Çajit nuk keni nevojë t’i shtoni sheqer për t’ia përmirësuar shijen

Shëndetësi
Kalo në kategori