LAJMI I FUNDIT:

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Okupimi i Ukrainës do të jetë shumë i vështirë për Rusinë

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Okupimi i Ukrainës do të jetë shumë i vështirë për Rusinë

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Rusia po ballafaqohet me “sfida të mëdha” për t’u futur në kryeqytetin e Ukrainës, ku po pengohet si nga forcat e armatosura ukrainase ashtu dhe nga civilët që me tërë forcën po ju kundërvihen.

Reklama

Ai theksoi se ishte pjesë e doktrinës ushtarake ruse për ta rrethuar shumicën e qendrave urbane dhe të bombardojë, por kalkulimet e Putinit nuk po dalin si i kishte menduar, transmeton Telegrafi.

Madje Wallace ka shpjeguar sesi madhësia gjeografike e Ukrainës dhe numri i madh i popullsisë – prej 44 milionë banorë – ia bën shumë të vështirë punën Rusisë sa i përket okupimit.

“Kjo ndodh kur pasojat fillojnë të shfaqen”, tha Wallace për BBC, duke cituar përvojën ruse në Çeçeni, atë të Bashkimit Sovjetik në Afganistan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori