LAJMI I FUNDIT:

Satelitët amerikanë kishin detektuar një shpërthim në digën Kakhovka në Kherson

Satelitët amerikanë kishin detektuar një shpërthim në digën Kakhovka në Kherson

Një zyrtar amerikan tha se satelitët amerikanë të spiunazhit detektuan një shpërthim në digën Kakhovka në Kherson, përpara se të kolapsohej.

Reklama

Zyrtari i paidentifikuar tha se satelitët me sensorë infra të kuqe detektuan një sinjal të nxehtësisë në përputhje me një shpërthim, transmeton Telegrafi.

Ndonëse analistët e inteligjencës amerikane dyshojnë se Rusia qëndron pas shpërthimit të digës, agjencitë amerikane të spiunazhit nuk kanë prova kredibile rreth asaj se kush ishte përgjegjës për shembjen e digës, e cila çoi në përmbytje të mëdha.

Shpërthimi i digës Kakhovka në lumin Dnipro ka bërë që dhjetëra mijëra njerëz të evakuohen. Gjithashtu kishte pasur dëme në toka bujqësore. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori