LAJMI I FUNDIT:

Rusia po përdor ‘bomba thërrmuese’ në Ukrainë, thonë grupet humanitare

Rusia po përdor ‘bomba thërrmuese’ në Ukrainë, thonë grupet humanitare

Disa bomba thërrmuese u hodhën të hënën në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, njoftoi Human Rights Watch (HRW).

Kharkiv ka qenë objektiv i sulmeve të ashpra ajrore që nga pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt.

“Kharkivi duket se është goditur nga bomba thërrmuese në disa raste”, tha Sam Dubberly, kreu i laboratorit të Hetimeve Dixhitale të HRW.


“Ne gjeolokuam pamjet e një prej sulmeve me bomba thërrmuese, e cila duket se tregon viktima civile,” tha Dubberly.

Reuters ka gjetur dy video të veçanta me zhurmë dhe ndezje mbi lagjen rezidenciale të qytetit prej 1.4 milion metrash katrorë, por nuk ka asnjë pamje origjinale për të konfirmuar kohën dhe datën e pamjeve të postuara në internet të hënën.

Hamish de Bretton-Gordon, një ish-oficer i ushtrisë britanike dhe ekspert i armëve biologjike dhe kimike, tha pas rishikimit të pamjeve se shpërthimet ishin shumë të ngjashme me bombat thërrmuese që ai kishte parë në Irak dhe Siri.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se akuzat se Rusia po përdor bomba thërrmuese dhe vakum ishin “lajme të rreme”. Operacionet e Rusisë, tha Peskov, synojnë objektiva ushtarakë, jo civilë.

Rusia dhe Ukraina nuk iu bashkuan Konventës për Municionet Thërrmuese të nënshkruar nga 108 vende në vitin 2008, por as Shtetet e Bashkuara. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

NATO: Shqetësimet për shëndetin e Biden hodhën hije mbi samitin

Botë
Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Zyrtari i lartë ushtarak i huaj në Kosovë informon Gjukanoviqin se po përgatitet një atentat ndaj tij

Mali i Zi
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Rusia ka humbur më shumë se 70 mijë trupa në Ukrainë dy muajt e fundit

Evropa
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Kalo në kategori