LAJMI I FUNDIT:

Rusia fillon stërvitjet në Detin Baltik një ditë pas NATO-s

Rusia fillon stërvitjet në Detin Baltik një ditë pas NATO-s

Rusia tha të hënën se filloi të zhvillojë stërvitje detare në Detin Baltik.

Reklama

Dhe stërvitja, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vjen një ditë pasi vendet anëtare të NATO-s nisën stërvitjet e tyre vjetore në Baltik.

Nga ana e NATO-s, po marrin pjesë 6,000 personel, 50 anije dhe më shumë se 45 avionë – me Finlandën që merr pjesë për herë të parë si anëtare e aleancës, tha Marina e Shteteve të Bashkuara.

Në anën tjetër, ushtria ruse tha se deri në 40 anije dhe varka, 25 avionë dhe rreth 3,500 personel do të marrin pjesë në stërvitjet e saj, të cilat janë planifikuar të zgjasin deri më 15 qershor.

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk
Lexo po ashtu Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Moska gjithashtu filloi stërvitjet në Detin e Japonisë dhe në Detin e largët lindor të Okhotsk të hënën, të cilat do të përfshijnë mbi 60 anije luftarake dhe anije mbështetëse nga flota e saj e Paqësorit.

Lajmi vjen një ditë pasi kreu i Forcave Tokësore të Ukrainës tha se trupat e vendit arritën dy fitore të vogla përgjatë vijës së parë të fushës së betejës me Rusinë në provincat e Donetskut dhe Luhanskut.

Ndërsa vija e frontit ka qenë statike për muaj të tërë, armiqësitë në Donetsk verior dhe disa pjesë të Luhansk “vazhdojnë pothuajse gjatë gjithë kohës”.

Luhansk dhe Donetsk përbëjnë rajonin e Donbasit të Ukrainës, një qendër industriale kur separatistët e mbështetur nga Rusia morën kontrollin e dy territoreve dhe shpallën republikat separatiste në vitin 2014. /Telegrafi/