LAJMI I FUNDIT:

Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Rusët tentuan sërish të marrin nën kontroll qytetin CHasiv Yar, edhe kësaj radhe dështuan – artileria ukrainase ishte shumë precize

Inteligjenca ushtarake ukrainase ka publikuar pamjet nga ajri të filmuara me dron, ku shihet parandalimi i avancimit rus në Chasovoy Yar.

Madje ata kanë theksuar se në Chasovoy Yar nuk ka trupa pushtuese – duke pranuar se një sulm tjetër rus është parandaluar, transmeton Telegrafi.


Nga inteligjenca ushtarake ukrainase kanë bërë të ditur se gjatë 17 majit, forcat armike kanë tentuar edhe një herë që të marrin nën kontroll qytetin Chasiv Yar, duke përdorur makineri të rëndë luftarake.

Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit
Lexo po ashtu Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit

Por ishin njësitë nga “Kraken”, “Artan” dhe nga legjioni i të huajve në HUR, që parandaluan avancimin e mëtejmë të forcave pushtuese – duke ua shkatërruar autoblindat  dhe makineritë tjera.

Në video shihet sesi artileria ukrainase godet me precizitet konvojin e ushtrisë ruse, ku arrijnë të ndërpresin sulmin e tyre dhe t’i detyrojnë të tërhiqen. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Po shoqëronte kryeministrin hungarez drejt aeroportit të Shtutgartit pas ndeshjes në Euro 2024, humb jetën një polic gjerman

Evropa
Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, tregon nëse Rusia do të përdorte armët bërthamore në rast të humbjes së kontrollit mbi Krimenë

Evropa
Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Ishin futur në strehimore me shpresën se do të shpëtojnë, militantët e Hamasit hedhin granata dore në bunkerin ku ishin dhjetëra civilë

Azia
Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Zelensky zëvendëson komandantin e forcave ukrainase Sodol me gjeneral brigade Hnatov

Evropa
Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Deshi të hidhet me parashutë, qëndroi mbi balonën me ajër të nxehtë – braziliani bie dhe përfundon në koshin e balonës

Amerika Latine
Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Shefi i OKB-së: Izraeli po përhap dezinformata për mua

Azia
Kalo në kategori