LAJMI I FUNDIT:

Rusët shesin për 480 mijë dollarë apartamentin e Volodymyr Zelenskyt në Krime

Rusët shesin për 480 mijë dollarë apartamentin e Volodymyr Zelenskyt në Krime

Një apartament në Krime në pronësi të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, e kanë shitur forcat pushtuese ruse në ankand.

Apartamenti prej 120 metrash katrorë në resortin luksoz Jalti në jug të gadishullit, u shit për 44.3 milionë rubla (480 mijë dollarë), që është gati dyfishë nga çmimi fillestar, transmeton Telegrafi.

Ishin vetëm dy ofertues. Pronari zyrtar i mëparshëm i apartamentit ishte gruaja e Zelensky, Olena, e cila e bleu atë në vitin 2013, një vit para se Rusia të pushtonte gadishullin. Në atë kohë, Zelensky ishte ende një aktor.

Apartamenti ka tri dhoma me pamje nga Deti i Zi dhe pallati Livadi, rezidenca verore e Nikollës II, carit të fundit rus.

Shpronësimi u krye në fillim të këtij viti pas një ndryshimi të ligjit të miratuar unanimisht nga Parlamenti i Krimesë. Disa nga të ardhurat thuhet se do të përdoren për luftën kundër Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
BE-ja miraton ligjin për të

BE-ja miraton ligjin për të "restauruar" 20 për qind të tokës dhe detit të bllokut deri në fund të dekadës

Evropa
Kalo në kategori