LAJMI I FUNDIT:

Kanceri i gjirit – 430 raste u diagnostikuan në vitin 2021 në Kosovë

Kanceri i gjirit – 430 raste u diagnostikuan në vitin 2021 në Kosovë

Në kudër të muajit të ndërgjegjësimit për parandalimin e kancerit të gjirit, po debatohet për betejën me kancerin në Kosovë.

Reklama

Ish-drejtori i Klinikës së Onkologjisë në QKUK, Ilir Kurtishi, ka folur për numrin e rasteve më kancer të gjirit në Kosovë.

Sipas Kurtishit, prej vitit në vit numri i rasteve me kancer të gjirit ka pasur rritje prej 3 deri në 5 për qind.

“Realisht sa kam qenë unë në Klinikë, prej vitit në vit kemi pasur rritje prej dikund 3 deri 5% më përjashtim të vitit pandemik, kur kemi pasur numër më të vogël për arsye të moslajmërimit të femrave por në përgjithësi të qytetarëve për shkak të frikës nga COVID-19 dhe ndalesës të disa shërbimeve”- ka thënë Kurtishi.

Në vitin 2021 numri i grave të diagnostikuara me kancer ka qenë 420 deri në 430.

“Në bazë të të dhënave të SHSKUK-së, numri në vitin 2021 ka qenë rreth 420 apo 430 femra të diagnostikuara me kancer. Por ky numër mund të jetë diçka më i lartë, sepse kemi femra të cilat nuk lajmërohen në klinikë tek ne por marrin trajtim jashtë Kosovës” – ka thënë tutje Kurtishi.

Ai ka thënë se në Kosovë ka një trend të rritjes së rasteve si në të gjitha vendet e rajonit.

Sipas ish-drejtorit të Onkologjisë, kanceri i gjirit zë vendin e parë prej tumoreve në përgjithësi në Kosovë.

Tutje Kurtishi ka folur edhe për faktorët që ndikojnë në rritjen e numrit të rasteve me këtë lloj kanceri.

“Faktorët e jashtëm dhe të brendshëm ndërveprojnë dhe shfaqet sëmundja, shprehitë, mosha, shtyrja e jetës te njeriu, sa më shumë që jetojmë mundësia për të pasur kancer është më e madhe” – ka thënë ai.

Ai po ashtu ka shtuar se çelësi i trajtimit të kësaj sëmundjeje janë kontrollet rutinë që duhet të bëhen.

“Qëllimi i mjekimit të sëmundjes së kancerit është që sëmundja të zbulohet herët, mundësisht në stadin 0 ose 1 dhe çelësi i kësaj është kontrollet rutinë që duhet të bëhen”- ka thënë ai.

Muaji tetor është muaji i ndërgjegjësimit për parandalimin e kancerit të gjirit./Kallxo

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Lajme
Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Lajme
Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Lajme
Kalo në kategori