Kujdesi i duhur i lëkurës është jashtëzakonisht i rëndësishëm, veçanërisht nëse keni probleme dermatologjike.

Atëherë ritualet tona të përditshme mund ta dëmtojnë atë edhe më shumë, pa e kuptuar as ne.

Pse na kruhet lëkura pas dushit apo larjes?

Ka disa arsye. Ndonjëherë lëkura është shumë e thatë dhe dushi, veçanërisht me ujë të nxehtë, mund ta thajë edhe më shumë, pasi hiqen vajrat natyralë. Gjithashtu, shkaku mund të jetë ndjeshmëria ndaj sapunit që është ose shumë i ashpër për lëkurën tuaj ose nuk e keni larë plotësisht.

Për disa, është gjithashtu një gjendje e njohur si urtikaria akuagjenike, e njohur nga fakti se uji aktivizon mbaresat nervore në lëkurë. Kjo është arsyeja pse lëkura kruhet shumë pas dushit. Megjithatë, kjo gjendje është e rrallë.

Reklama
Parandalimi i djersitjes pasi të keni bërë dush është i lehtë, pakkush e di Parandalimi i djersitjes pasi të keni bërë dush është i lehtë, pakkush e di

Nëse kruajtja nuk ndalet pas dushit, mund ta ndihmojmë veten me disa trajtime në shtëpi ose me ndryshime të thjeshta zakonesh:

Reklama
  • Pas dushit, fshini butësisht lëkurën me një peshqir, mos e fërkoni.

  • Ndryshoni sapunin.

  • Ndryshoni rutinën tuaj. Nëse e keni zakon të qëndroni në një dush të nxehtë për një kohë të gjatë, provoni një dush më të shkurtër me ujë të vakët. Disa rekomandojnë një balsam me efekt ftohës, por fillimisht bisedoni me një profesionist për këtë.

  • Pini më shumë lëngje. Hidratimi gjithashtu ka një ndikim të rëndësishëm në shëndetin dhe pamjen e lëkurës.

  • Përdorni rregullisht një hidratues.

Dermatologu nga Klinika Mayo , Don Davis shpjegoi pse ai gjithmonë i këshillon pacientët të ndjekin rregullin e tre minutave: “Ne rekomandojmë gjithmonë hidratimin pas larjes. Koha perfekte për ta bërë këtë është menjëherë pasi të keni shkelur në dyshemenë e banjës”.

Shkencëtari zbulon: Idetë më të mira u vijnë njerëzve në dush Shkencëtari zbulon: Idetë më të mira u vijnë njerëzve në dush

Lëkura hidratohet maksimalisht menjëherë pas dushit ose larjes. Për tre minuta keni hapësirë ​​për të ndihmuar lëkurën të mbajë këtë lagështi duke aplikuar losion ose krem, shpjegon dermatologu.