Cristiano Ronaldo ka thyer rekordin personal golashënues brenda një sezoni duke shënuar 61 gola brenda edicionit 2014/2015.

Real Madridi nuk fitoi asnjë trofe këtë sezon, mirëpo futbollisti më i mirë i skuadrës ka vazhduar të shënojë gola dhe të thyejë rekorde.

Me het-trikun e realizuar ndaj Getafes, portugezi theu rekordin e tij golashënues (60 gola) nga sezoni 2011/2012 .

30-vjeçari e ka ngritur në 313 numrin e golave të shënuar për Realin në ndeshjen e tij të 300-të.

Ronaldo ka shënuar 48 gola këtë sezon dhe është golashënuesi më i mirë në Spanjë dhe në Evropë.

Ai tash ndjek rekordin e Raulit si golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave për Madridin. CR7 ka vetëm 10 gola më pak se ikona e Realit. /Telegrafi/