Roma kryen punën ndaj Genoas, rimerr pozitën e tretë në Serie A

ROME, ITALY - APRIL 18: Cengiz Under (C) with his teammates of AS Roma celebrates after scoring the opening goal during the serie A match between AS Roma and Genoa CFC at Stadio Olimpico on April 18, 2018 in Rome, Italy. (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Roma ka shënuar fitore në kuadër të xhiros së 33-të të Serie A.

Romakët kanë triumfuar para shikuesve të vetë kundër skuadrës së Genoas me rezultat 2-1.

Gjatë gjithë takimit dhe për asnjë moment vendasit nuk e rrezikuan fitoren kundër xhenovezëve.

(Getty Images)

Cengiz Under realizoi gol në të 17 minutë nga afërsia pas një asistimi serbit Aleksandar Kolarovit.

Pesë minuta më vonë edhe një rast i mirë për Giallorossi, por Stephan El Shaarawy nuk u tregua i saktë para portierit Perin.

Në pjesën e dytë, në të 52 minutë romakët ngritën epërsinë në dy gola në saje të një autogoli të shënuar nga ana e Ervin Zukanovicit.

Gianluca Lapadula zvogëloi epërsinë e vendasve në të 61-tën minutë duke shfrytëzuar gabimin e portierit Alison Beckerit.

Deri në fund të takimit më nuk pati gola dhe kështu, ndeshja përfundoi me rezultat 2-1 për vendasit.

Pas kësaj, Roma ngjitet në pozitën e tretë të renditjes tabelore me 64 pikë, ndërsa Genoa mbetet në vendin e 12 me 38 pikë. /Telegrafi/

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Pep Guardiola shpjegoi se pse ai nxori nga loja në kohën shtesë dy gjuajtësit më të mirë të penalltive

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës