LAJMI I FUNDIT:

Role me banane e gatshme për dhjetë minuta

Role me banane e gatshme për dhjetë minuta

Ëmbëlsirë e parezistueshme kremoze e cila do t’ju lërë pa fjalë!

Reklama

Përbërësit e nevojshëm për kore:

– 250 gr biskota të bluara;
– 5 lugë supe krem çokollate apo lajthie;
– gjysmë banane;
– 100 ml qumësht;
– 5 lugë supe gjalpë të shkrirë apo margarinë (rreth 50 gr).

Përbërësit e nevojshëm për shtesë:

– 1 qese krem apo 80 gr;
– 100 ml qumësht të ftohtë;
– një banane e gjysmë;
– disa lugë krem çokollate apo lajthie për lyerje.

Përgatitja:

Në biskota të bluara shtoni gjalpin e shkrirë, kremin e çokollatës/lajthive dhe qumështin dhe ngjishni në atë mënyrë që mund t’u jepni lehtë formën.

Sipas nevojës mund ta zvogëloni apo shtoni sasinë e qumështit.

Përzierjen kalojeni në tavolinën e punës në të cilën keni vënë folinë dhe me okllai tëhollojeni përzierjen.

Tundeni kremin me qumësht dhe lyejeni sipër përzierjes nga biskotat.

Në një kënd vendosni bananet dhe me ndihmën e folies mbështillni në role.

Vendosni në frigorifer që të forcohen dhe kur t’i nxirrni dekoroni me disa lugë krem.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.