Aktori i famshëmRichard Gere vizitoi migrantët e shpëtuar të premten në një anije humanitare që është goditur në Detin Mesdhe për më shumë se një javë, duke zgjuar pluhur në mes të një debati mbi emigracionin që kombet evropiane nuk kanë qenë në gjendje ta zgjidhin.

Ylli amerikan i filmit mori ushqim dhe furnizime me varkë për 121 njerëz, nga një anije shpëtimi që lundronte në ujërat ndërkombëtare pranë ishullit italian të Lampedusas, pasi u bllokua nga hyrja në porte në Itali dhe Maltë. Këto kombe dëshirojnë që vendet e tjera të Bashkimit Evropian të marrin më shumë migrantë që vijnë nëpër det.

Reklama

Aktori, 69 vjeç, foli për disa migrantë që kishin ikur nga Libia e shkatërruar nga lufta në anije kontrabande të padenjë përpara se të shpëtonin, mes tyre një burrë dhe foshnja e tij. Një baba i dy fëmijëve, Gere ndau fotot e djalit të tij më të vogël, i cili lindi në shkurt.

Reklama

Richard Gere (Foto: Nicholas Hunt/Getty Images/Guliver)

Gere ka një histori të gjatë të aktivizmit të të drejtave të njeriut dhe shpesh fushata për çështje mjedisore dhe hulumtime të SIDA-s. Ai është ndaluar nga Kina për mbrojtje të të drejtave të njeriut në Tibet.

Ai qëlloi që ishte Itali këtë javë dhe pasi pa lajmet për fatkeqësinë e anijes, kontaktoi organizatën bamirëse spanjolle të hapur dhe e pyeti “Si mund të ndihmoj?”, tregoi një zëdhënës i grupit për Associated Press.

Reklama

Dy ditë më vonë Gere ishte në Lampedusa, duke ndihmuar në ngarkimin e një varke me furnizime.

Richard Gere (Foto: Frazer Harrison/Getty Images/Guliver)

“Gjëja më e rëndësishme për këta njerëz këtu është të jenë në gjendje të arrijnë në një port falas, të zbresin nga barka, të hipin në tokë dhe të fillojnë një jetë të re”, tha Gere, duke i kërkuar botës që “të lutem na përkrah këtu dhe ndihmoni këta njerëz, vëllezërit dhe motrat tona”.

Reklama

Vende të tjera evropiane ende nuk janë përgjigjur ndaj kërkesës së grupit të ndihmës për një zgjidhje të bllokimit mbi anijen e shpëtimit.

Reklama

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin thotë se 39.228 migrantë dhe refugjatë kanë arritur në Evropë përmes detit këtë vit që nga 4 gushti, rreth 34% më pak se në të njëjtën periudhë të vitit 2018. Ai thotë se 840 persona të tjerë kanë vdekur këtë vit në Mesdheun e rrezikshëm, pas kalimit nga Afrika e Veriut në Evropë. /Telegrafi/