Boksieri shqiptar Alban Beqiri ka bërë një tjetër paraqitje fenomenale në Kampionatin Botëror të Boksit që po mbahet në Serbi.

Ai ka arritur të kualifikohet në gjysmëfinale.

Në ndeshjet e mbyllur para pak minutash, Beqiri mposhti në çerekfinale jordanezin Zejad Eashash në duelin e peshave 67-71 kg.

Me një boksim të shkëlqyer dhe me një teknikë të jashtëzakonshme si në mbrojtje ashtu edhe në sulm, Beqiri triumfoi me rezultatin 4-1.

Tashmë minimalisht boksieri kuqezi ka siguruar medaljen e bronzit, që është një rezultat historik për Shqipërinë.

Kjo ishte fitorja e katërt e Alban Beqirit në Botërorin që po mbahet në Beograd, e ku boksierët e Kosovës nuk u lejuan të marrin pjesë. /Telegrafi/