Renditja e re e boksit: Ruiz bënë ngritje të madhe, Joshua pëson rënie

Andy Ruiz vs Anthony Joshua (Foto: Al Bello/Getty Images/Guliver)

Andy Ruiz është bërë sensacion i boksit botëror pasi ditë më parë fitoi katër tituj e unifikuar të peshave të rënda, kur në Madison Square Garden të New Yorkut mposhti Anthony Joshuan.

Meksikani ka arritur të mposht britanikun dhe të fitojë titujt në kategoritë WBA, WBO, IBF dhe IBO.

Kjo ka bërë që në renditjen e përditësuar, 29-vjeçari të bëjë një kërcim të madh prej 13 vendeve dhe tashmë zë pozitën e parë me 752.7 pikë.

Andy Ruiz Jr (Foto by Al Bello/Getty Images/Guliver)

Në vendin e dytë gjendet kampioni i kategorisë WBC, Deontay Wilder, i cili aktualisht ka fituar 621.7 pikë.

Gjersa lideri i deri djeshëm, Anthony Joshua ka humbur dy pozicione dhe ka rënë në vendin e tretë me 602.2 pikë.

Theksojmë se promotori, Eddie Hearn ka konfirmuar se AJ e aktivizuar klauzolën për rimeçin kundër kampionit të unifikuar të peshave të rënda, Andy Ruiz Jr.

Konfirmohet: Rimeçi ndërmjet Joshuas dhe Ruizit do të ndodhë gjatë këtij viti
Lexo po ashtu Konfirmohet: Rimeçi ndërmjet Joshuas dhe Ruizit do të ndodhë gjatë këtij viti

Ndryshe, për shkak të ngjitjes së madhe të Ruizit, të gjitha 10 boksierët e tjerë kanë lëvizur për një pozitë më poshtë. /Telegrafi/

Zbulohet favoriti i ri për të fituar Topin e Artë 2024: Haaland mbetet mbrapa në garë

Juventusi mëson çmimin që duhet të paguajë për transferimin e Edon Zhegrovës

Leicester City fiton rikthimin në Ligën Premier pa e zhvilluar ndeshjen

Mjafton goli i Guler, Real Madridi arkëton tri pikë në udhëtim tek Real Sociedadi

Mësohet shuma e parave që Ten Hag do të ketë në dispozicion për blerje gjatë verës