LAJMI I FUNDIT:

Red Bulli dominon në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite – Perez i pakapshëm

Red Bulli dominon në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite – Perez i pakapshëm

Red Bull dominoi në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite për të siguruar një fillim të fuqishëm në Formula 1.

Reklama

Por, pati polemika që e përshfshinë këtë herë Max Verstappen, pasi iu dha një ndihmë e rëndësishme. Ai përfundoi i dyti pas shokut të skuadrës, Sergio Perez, ndërsa vuante nga një problem me boshtin e makinës së tij.

Ishte një problem i ngjashëm që do të thoshte se ai filloi në vendin e 15-të. Verstappen gjithsesi po ngjitej në tabelën e liderëve në fazat e hershme, por mori një ndihmë të madhe kur Lance Stroll duhej të ndalonte. Makina e sigurisë doli në rrugë, megjithëse kamerat televizive treguan se Aston Martin duket se ishte jashtë rrezikut.

“Nga këndet fillestare të kamerës në dispozicion, pozicioni i saktë i makinës së ndalur (STR) ishte i paqartë, dhe për këtë arsye makina e sigurisë u vendos si opsioni më i sigurt”, ishte shpjegimi i FIA-s. Por disa fansa në internet ishin kritikë ndaj vendimit që funksionoi në avantazhin e Verstappen.

Fernando Alonso dhe George Russell ishin të pafuqishëm për ta ndaluar atë të kalonte kur gara filloi përsëri, dhe ata përfunduan në atë renditje të tretë dhe të katërt pas atyre Red Bullit. Por, Alonso ra në vendin e katërt pas britanikut.

Lewis Hamilton ishte i pesti pasi fitoi disa pozicione, ndërsa Ferrari do të jetë shumë i zhgënjyer për të arritur vetëm në vendin e gjashtë dhe të shtatë me Carlos Sainz dhe Charles Leclerc respektivisht.

Renditja e plotë:

Sergio Perez – Red Bull

Max Verstappen – Red Bull

Fernando Alonso – Aston Martin

George Russell – Mercedes

Lewis Hamilton – Mercedes

Carlos Sainz – Ferrari

Charles Leclerc – Ferrari

Esteban Ocon – Alpin

Pierre Gasly – Alpin

Kevin Magnussen – Haas

Yuki Tsunoda – AlphaTauri

Nico Hulkenberg – Haas

Zhou Guanyu – Alfa Romeo

Nyck de Vries – AlphaTauri

Oscar Piastri – McLaren

Logan Sargeant – Williams

Lando Norris – McLaren

Valtteri Bottas – Alfa Romeo. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Salihamidzic reagon pasi u shkarkua nga Bayerni: Nuk ishte një situatë e lehtë, por kjo skuadër do ta fitoj Ligën e Kampionëve

Bundesliga
Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Trajneri i Borussia Dortmund, Terzic, ka dhënë një nga intervistat më të trishta në histori të Bundesligës, pasi humbi titullin kampion

Bundesliga
Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Përballje e shqiptarëve në MLS, Shaqiri me një asistim maestral i siguron një pikë Chicagos

Ndërkombëtare
Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Çfarë i duhet Milanit për t'u kualifikuar në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

Si mund të luajë Real Madridi në vitin 2024 pas transferimit të Kylian Mbappes, kush do të ishte në 11-shen startuese

La Liga
Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Hidhini një sy stadiumit ku do të luhet Liga Premier sezonin e ardhshëm, kushtet aty shqetësojnë gjigantët anglezë

Premier League
Kalo në kategori