Reali fiton në udhëtim dhe merr kreun në La Liga

Real Madridi ka arritur të marrë një fitore shumë të rëndësishme në udhëtim te Deportivo Alaves.

Los Blancos kanë triumfuar me rezultat të ngushtë 1-2, falë dy golave nga mbrojtësit Sergio Ramos e Dani Carvajal.

Në pjesën e parë u zhvillua lojë kryesisht në mesfushë pa ndonjë aksion të rrjedhshëm ku bëri që 45 minutat e para të përfundojnë pa gola 0-0.

Me të filluar pjesa e dytë madrilenët gjetën edhe golin e avantazhit, kur shënoi Sergio Ramos me kokë pa harkimit nga gjuajtja e lirë nga Toni Kroos.

Disa minuta më vonë, Sergio Ramos goditi me bërryl sulmuesin vendas Perez dhe gjyqtari pasi pa xhirimet në VAR akordoi penallti.

Lukas Perez u tregua i saktë nga pika e bardhë duke barazuar rezultatin në 1-1.

Megjithatë gëzimi i vendasve nuk zgjati më shumë se katër minuta, pasi në minutën e 69-të, mbrojtësi Dani Carvajal shënoi me kokë për 1-2.

Deri në fund të ndeshjes më nuk pati gola dhe Reali arkëtoi tri pikë të mëdha, për tu bërë edhe lider i ri në La Liga.

Kryeqytetasit spanjoll tani janë të vetëm në krye të tabelës me 31 pikë, tri më shumë se Barcelona që do ta luaj ndeshjen ndaj Atletico Madridit. /Telegrafi/