Real Madridi e nis vitin me fitore, mposht Celta Vigon dhe bëhet lider në La Liga

Real Madridi ka fituar me rezultat 2-0 në shtëpi ndaj Celta Vigos në ndeshjen e vlefshme për javën e 17-të në La Liga.

Ekipi i Zinedine Zidane i është kthyer fitores në kampionat dhe tri pikët e fituara e kanë bërë lider të përkohësisht të kampionatit me një pikë para Atletico Madridit.

Pjesa e parë e takimit ishte thuajse e barabartë nga të dyja skuadrat, por vetëm vendasit gjetën golin.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e gjashtë dhe ishte Lucas Vazuqez, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Marco Asensios.

Në pjesën e dytë, Reali ishte më i mirë dhe arriti të shënojë edhe një gol tjetër dhe të sigurojë fitoren.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 53-të nga Asensio, i cili shënoi për 2-0 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar i takimit.

Pas kësaj fitore, Real Madridi e sheh veten në pozitën e parë me 36 pikë në vendin e parë, ndërsa Celta Vigo zë vendin e tetë me 23 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Los Blancos udhëtojnë te Osasuna, ndërsa Celta e pret Villarrealin. /Telegrafi/

Notat e lojtarëve, Man City 1-1 Real Madrid: Lunin heroi i mbretërve

Sir Alex Ferguson i ofroi lojtarit të Man United 100 mijë euro për t'u tërhequr nga futbolli

Parashikimi i 'çmendur' i Jose Mourinhos për fundin e Ligës Premier po del i saktë

Mbretër për Ligën e Kampionëve, Real Madridi fiton ruletin e penalltive dhe eliminon kampionin

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

“Jemi të gatshëm ta shesim Florian Wirtz” - Bayer Leverkusen godet me një çmim të madh për yllin e tyre