LAJMI I FUNDIT:

Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Raporti i Progresit, LVV: Për herë të parë nuk raportohet për ndërhyrje politike publike në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli dhe Armend Muja kanë folur për Raportin e Progresit të Komisionit Evropian (KE) për vitin 2022.

Reklama

Pacolli përmes një konference për media tha se është raporti i parë ku nuk raportohet për ndërhyrje politike në transmetuesin publik dhe në agjencitë e pavarura.

“Ky është raporti i parë ku nuk evidentohen ndërhyrje politike dhe ndikim politik në sistemin e drejtësisë, administratës publike, në agjencitë e pavarura dhe në transmetuesin publik. Raportohen zero ndërhyrje politike”, ka thënë ajo.

Sipas saj, nga qershori i këtij viti 2021 deri në qershor të vitit 2022 janë miratuar gjithsej 123 ligje, në mesin e tyre edhe 31 marrëveshje ndërkombëtare.

Ajo po ashtu u shpreh se është përfunduar edhe rregullorja e Kuvendit të Kosovës, e cila siç tha ajo nuk është ndryshuar që nga viti 2011.

“Kemi përfunduar rregulloren e Kuvendit, e cila nuk është ndryshuar që nga viti 2011 dhe kemi filluar reformën zgjedhore”, tha Pacolli.

Ajo po ashtu tha se përkundër faktit që Kosova në dialog me Serbinë paraqitet si palë konstruktive, në raport thuhet ndryshe.

Pacolli u shpreh se në raport i është bërë një kritikë e butë Serbisë, edhe pse Serbia ka bërë dhe bën shumë shkelje.

“Raporti ka një kritik të butë, nuk dënon ndaj Serbisë, apo tërheq vërejtën për qasjen e saj pro ruse dhe provokimet e rrezikshme ndaj saj në vendet e rajonit. Në të njëjtën mënyrë nuk përmend fare rrëshqitjen e Serbisë drejt autokracisë, shkeljen e të drejtave të njeriut dhe minoriteteve, mungesën e lirisë së shprehjes, ndërhyrjen politike në drejtësi dhe media, mungesën e vullnetit të Serbisë për tu ballafaquar me të kaluarën, dënimet e krimeve të luftës dhe ndëshkimin e kriminelëve të luftës. Përkundër gjithë këtyre Serbisë asnjëherë nuk i kërkohet që të ndryshojë sjellje dhe të ndaloj provokime të rrezikshme dhe ndërhyrjet në shtetet fqinje. E njëjta qasje aplikohet dhe në raportin Kosovë-Serbi… përkundër faktit që pala kosovare ka qenë konstruktive nga fillimi dhe gjithmonë Komisioni Evropian padrejtësisht i kërkon vetëm Kosovës që të angazhohet në mënyrë konstruktive në dialog. Derisa Kosova po bën hapa gjigant drejt thellimit të demokracisë, Serbia po rrëshqet drejt autokracisë”, u shpreh Pacolli.

Ndërsa, deputeti i LVV-së Armend Muja tha se në këtë raport nuk adresohen ndërhyrje politike.

“Në Kosovë janë kaluar disa ligje të rëndësishme sa i përket asaj që ne i kemi thënë ç’kapja e shtetit. Në raport nuk adresohet ndërhyrje politike tek kapja e shtetit, apo ndonjë qasje klienteliste përmes adoptimit…..Kjo mund të jetë hera e parë. Një tjetër që i adresohet është dhe RTK-ja, mënyra se si është adresuar, shkarkimi i bordit të RTK-së. E dyta kalimi i ligjeve të tjera të rëndësishme që në vitet e fundit nuk kanë mundur të kalohen. Në vitin 2008 janë kaluar 58 ligje, ndërsa gjatë këtij viti janë kaluar 87 ligje”, ka thënë Muja.

Muja tha se në këtë raport nuk evidentohen edhe sjelljet e fundit të Serbisë ndaj Kosovës, duke vënë në rrezik sigurinë e Kosovës.

“Gjatë kohës që mbulon ky raport, ka pas ngritje të avionëve në kufijtë e Kosovës, ka pas kërcënime të vazhdueshme ndaj sigurisë së vendit tonë, ka pas një sjellje apo bashkëpunim mes Serbisë dhe Rusisë e cila nuk evidentohet në këtë raport, as tek Ballkani Perëndimor e as tek raporti për Serbinë”, tha ndër të tjera Muja. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Kurti: Janë identifikuar edhe 28 pjesëmarrës në protestat e dhunshme në veri

Lajme
Eksperti gjerman: Kina dhe Rusia po synojnë pushtimin e Ballkanit Perëndmor

Eksperti gjerman: Kina dhe Rusia po synojnë pushtimin e Ballkanit Perëndmor

Lajme
Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Lajme
Chollet inkurajon Vuçiqin që të ndihmojë në qetësimin e situatës në veri

Chollet inkurajon Vuçiqin që të ndihmojë në qetësimin e situatës në veri

Lajme
Veprimtari Berisha: Turp që askush nuk iu gjet afër Rugovës kur u mor peng nga Millosheviqi

Veprimtari Berisha: Turp që askush nuk iu gjet afër Rugovës kur u mor peng nga Millosheviqi

Lajme
Analistët për situatën në veri: Presioni ndërkombëtar është për formimin e Asociacionit

Analistët për situatën në veri: Presioni ndërkombëtar është për formimin e Asociacionit

Donjeta Zeqiraj
Kalo në kategori