LAJMI I FUNDIT:

Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Mesfushori Ivan Rakitic ka shpërndarë një postim ku ai cilësohet si lojtari më i mirë kroat në histori dhe kjo po cilësohet si trazim i ujërave brenda ekipit kombëtar.

Rakitic ka luajtur për herë të fundit për kombëtaren kroate në tetor të vitit 2019, kur skuadra e Zlatko Dalic barazoi 1-1 kundër Uellsit në kualifikueset e Euro 2020.

Në atë ndeshje, ai hyri në pjesën e parë në vend të Mateo Kovacicit, i cili u lëndua dhe këto ishin 45 minutat e fundit të tij në fanellën e kombëtares, në të cilat bëri 106 paraqitje dhe shënoi 15 gola.


Askush në atë kohë nuk e mendonte se nuk do ta shihnim më në fanellën e Kroacisë, por pasi Euro 2020 u shty për një vit për shkak të coronavirusit, Rakitic njoftoi në shtator 2020 se po i jepte lamtumirën kombëtares.

Kjo përkoi me largimin e tij nga Barcelona pas gjashtë vitesh dhe rikthimin e tij në Sevilla dhe në janar të këtij viti ai u largua për herë të dytë nga klubi i tij i preferuar dhe shkoi të luante për Al Shabab të Arabisë Saudite.

Largimi i tij nga kombëtarja i është dukur gjithmonë i çuditshëm dhe shumë i papritur, ndonëse më vonë do të shpjegonte se thjesht e ndjente se kishte ardhur koha t’i përkushtohej më shumë familjes që kishte sakrifikuar shumë për të.

Gjithmonë kishte histori të ndryshme në anë që sugjeronin se Rakitic nuk e ndjente se vlerësohej mjaftueshëm në krahasim me disa lojtarë të tjerë të ekipit kombëtar.

Pas barazimit të djeshëm të Kroacisë ndaj Shqipërisë, që kërcënoi shumë shanset e kroatëve për t’u kualifikuar në raundit tjetër të Euro 2024, Rakitic ndau në rrjetet sociale një postim që përbëhej nga fotografia e tij dhe një fjali: “Lojtari më i mirë në historinë e Kroacisë”.

Shumica mendojnë se ai vend padiskutueshëm i takon Luka Modricit dhe koha e këtij njoftimi, pas zhgënjimit të madh në Euro 2024, është jo pak interesante. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Dy vite pasi ‘injoroi’ ofertën e tyre, top ylli i jep dritën e gjelbër Arsenalit ta transferojë atë

Premier League
Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ekziston që 11 vite dhe u krijua nga disa shokë që po pinin në një lokal - kundërshtari i mundshëm i Chelseat në Ligën e Konferencës

Ligat tjera
Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Klubi i njohur anglez bën thirrje që trajneri i tyre të marrë drejtimin e Anglisë

Ndërkombëtare
Ylli i Barcelonës po konsideron kalimin në Ligën Premier pas skadimit të kontratës

Ylli i Barcelonës po konsideron kalimin në Ligën Premier pas skadimit të kontratës

La Liga
Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Juventusi i Thiago Mottas me afrimet dhe objektivat kryesorë - formacioni i mundshëm

Serie A
Dy gjigantët evropianë të gatshëm ta transferojnë Rabiotin pas largimit nga Juventusi

Dy gjigantët evropianë të gatshëm ta transferojnë Rabiotin pas largimit nga Juventusi

Ndërkombëtare
Kalo në kategori