Raketa kineze e cila është jashtë kontrollit dhe peshon 21 ton, pritet të bjerë në Tokë të shtunën (8 maj), ndoshta duke goditur një zonë të banuar, paralajmëron qeveria e SHBA-së.

Një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes zbuloi datën e hyrjes së raketës në atmosferën e Tokës, por tha se pika e saktë e hyrjes së saj aktualisht nuk mund të përcaktohet, shkruan Daily Mail.

Përditësimet e përditshme mbi vendndodhjen e saj po postohen në Space Track, dhe qeveria do të sigurojë informacion shtesë ‘sa të bëhet i disponueshëm’, shtoi zëdhënësi.

Gjurmuesit e tjerë satelitorë kanë zbuluar gjithashtu trupin e raketës 30 metra e gjatë dhe 4 metra e gjërë, të përcaktuar tani me emrin ‘2021-035B’, duke udhëtuar me më shumë se gjashtë kilometra në sekondë, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

“Komanda Amerikane e Hapësirës është e vetëdijshme dhe ndjek vendndodhjen e raketës kineze në hapësirë, por pika e saktë e hyrjes së saj në atmosferën e Tokës nuk mund të përcaktohet derisa të jemi afër datës 8 maj”, tha Zëdhënës Mbrojtësi i Departamentit të SHBA-së Mike Howard.

Raketa ishte përgjegjëse për dërgimin e Tianhe, blloku i parë ndërtues i stacionit të ardhshëm hapësinor të Kinës, në orbitë javën e kaluar.

Tianhe u nis nga Qendra Hapësinore Wenchang në Hainan, Kinë në 5 mars, raketa transportuese më e madhe e Kinës, të enjten (29 prill).

Në fillim të kësaj jave, një ekspert tha se faza thelbësore e raketës – në thelb shtylla kurrizore e raketës – do të hyjë sërish në atmosferën e Tokës, por kësaj radhe ‘e pakontrolluar’.

Reklama
Reklama

Jonathan McDowell, një astronom që gjurmon objekte që rrotullohen rreth Tokës, i tha SpaceNews se rruga e tij e çon atë ‘pak më larg në veri sesa New York, Madrid, Pekin dhe deri në jug si Kili Jugor dhe Wellington, Zelanda e Re’.

Mund të ulet kudo në këtë varg, megjithëse shpresohet se shumica e tij do të digjej në atmosferë para se të godiste Tokën.

Mbeturinat që nuk digjen mund të godasin oqeanet ose zonat e pabanuara, ‘por mbetet rreziku i dëmtimit të njerëzve ose pronës’, njoftoi SpaceNews.

Gjurmuesit e mbeturinave hapësinore e vëzhguan atë duke lëvizur ngadalë dhe në mënyrë të paparashikueshme në Tokë gjatë ditëve të fundit, dhe rikthimi i raketës të ishte një nga zbritjet më të mëdha të pakontrolluara të regjistruara ndonjëherë. /Telegrafi/

Reklama
Reklama