Ndeshja për titull botëror të peshës të rënda, mes Anthony Joshua dhe bullgarit Kubrat Pulev do të shtyhet për disa muaj për shkak të shpërthimit të coronavirusit.

38-vjeçari Pulev ka thënë që meçi ndoshta do të zhvillohet në fund të vitit në vend të 20 qershorit, që ishte planifikuar të zhvillohej në stadiumin e Tottenham Hotspur në Londër.

Stadiumi prej 62,000 vendesh nuk ishte më i disponueshëm pasi UEFA e ka shtyur Kampionatin Evropian në vitin 2021, që do të thotë se çdo ndeshje e planifikuar e Ligës Premier tani mund të zhvillohet në verë.

Anthony Joshua e Kubrat Pulev . (Photo by Stu Forster/Getty Images)

“Është e pamundur që meçi të zhvillohet në 20 qershor, megjithëse unë jam gati”.

“Ndeshja do të zhvillohet disa muaj më vonë, ndoshta në fund të vitit”, ka thënë Pulev, i njohur si “Kobra”.

Coronavirusi ka vrarë afro 10,000 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 235,000 globalisht.

Anthony Joshua e Kubrat Pulev (Photo by Stu Forster/Getty Images)

Ka detyruar anulimin ose shtyrjen e shumë sportive dhe ngjarjeve të tjera.

30-vjeçari Joshua mban titujt në WBA, WBO dhe IBF pasi mposhti Andy Ruiz Jr në dhjetor. /Telegrafi/