LAJMI I FUNDIT:

Pse shkencëtarët zviceranë po u kërkojnë njerëzve të ‘varrosin’ të brendshmet?

Pse shkencëtarët zviceranë po u kërkojnë njerëzve të ‘varrosin’ të brendshmet?

Në të gjithë Zvicrën, fermerët dhe pronarët e kopshteve do të ‘varrosin’ 2,000 palë të brendshme të bardha si pjesë e një studimi shkencor mbi cilësinë e tokës.

Reklama

Instituti Shtetëror i Kërkimeve Agroscope do tu dërgojë dy palë brekë pambuku vullnetarëve që marrin pjesë në kërkim dhe detyra e tyre është t’i ‘varrosin’ në tokë në kopshtin e tyre ose në fermë.

Pas një kohe të caktuar, ato do të gërmohen dhe do të shqyrtohen në çfarë gjendje janë, gjë që do të jetë një tregues i shkallës në të cilën organizmat e vegjël kanë dekompozuar tekstilet.

“Do të jetë një tregues i cilësisë së tokës”, tha menaxheri i projektit Marcel van der Heijden.

Ekologu gjithashtu i zbuloi dpa-së se ata kishin kryer tashmë eksperimente të ngjashme në Kanada, por jo aq gjerë. Dihet prej kohësh që qeset e çajit janë ‘varrosur’ në tokë si pjesë e studimit të cilësisë së tokës.

Vullnetarët që iu përgjigjën thirrjes së Agroscope për krahasim do të ‘varrosin’ gjithashtu qese çaji në tokë.

Zbërthimi i fibrave natyrore më pas do të analizohet me një metodë digjitale. Sa më shumë vrima të gjenden në të brendshme, ​​aq më e shëndetshme është toka. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Amerika
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Kalo në kategori