LAJMI I FUNDIT:

Pse koleksioni i kukullave Barbie të Tokyo 2020 po merr kritika të shumta

Pse koleksioni i kukullave Barbie të Tokyo 2020 po merr kritika të shumta

Kukulla më e njohur amerikane e modës Barbie ka marrë kritika të shumta në media sociale për mos shfaqjen e një kukulle aziatike në koleksionin e tyre kushtuar Lojërave Olimpike Tokio 2020.

Reklama

Mattel, kompania e lodrave që prodhon kukulla Barbie, bashkëpunoi me Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) dhe organizatorët e Tokio 2020 për të lëshuar një linjë të re kukullash në shkurt 2020 të krijuar posaçërisht për Lojërat Olimpike.

Koleksioni përfshin pesë kukulla që pasqyrojnë pesë sportet e reja që i ishin shtuar programit olimpik këtë vit. “Tokio 2020 është një ngjarje monumentale që bashkon botën përmes sportit dhe frymëzon tifozët e të gjitha moshave”, shkroi shefja e ekskluzivitetit të Mattel, Janet Hsu në një deklaratë për shtyp të Mattel. “Koleksioni Mattel Tokyo 2020 nderon këto sporte dhe frymëzon një brez të ri përmes shpirtit olimpik dhe traditës së shquar atletike”.

Pavarësisht nga një përpjekje për të “nxjerrë në pah gjithë përfshirjen dhe inovacionin”, shumë vunë re mungesën e një kukulle aziatike gjatë promovimit të saj muajin e kaluar.

Njerëzit komentuan në platformat e mediave sociale, përfshirë Twitter dhe Instagram, për të shprehur zhgënjimin në Mattel për përjashtimin e tyre të një kukulle aziatike, pavarësisht nëse ishte aksidentale apo e qëllimshme. “Unë nuk do të blej kukulla Barbie për dy vajzat e mia. Asnjë përfaqësim”, tha në Twitter Komisionerja Mai Xiong, e cila emigroi në Shtetet e Bashkuara si refugjate Hmong në moshën tre vjeçare.

Përdorues të shumtë gjithashtu pyetën se si Mattel gjoja mund të harrojë të përfshijë një Barbie aziatike me Lojërat që mbahen në Tokio – një qytet aziatik i njohur gjerësisht. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Lifestyle
Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Bëje vet
Shenjat e Zodiakut që përshtaten seksualisht më së shumti me njëra-tjetrën

Shenjat e Zodiakut që përshtaten seksualisht më së shumti me njëra-tjetrën

Lifestyle
Biondinat apo zeshkanet, cilat janë më të suksesshme në punë?

Biondinat apo zeshkanet, cilat janë më të suksesshme në punë?

Lifestyle
Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Kopshtaria
Gjejeni cilës shenjë i përkisni në horoskopin kinez dhe çfarë tregon ajo për ju

Gjejeni cilës shenjë i përkisni në horoskopin kinez dhe çfarë tregon ajo për ju

Lifestyle
Kalo në kategori