LAJMI I FUNDIT:

Pse boksierët suspendohen pas çdo dueli – si në rastin e Oleksandr Usyk

Pse boksierët suspendohen pas çdo dueli – si në rastin e Oleksandr Usyk

Oleksandr Usyk tregoi lëndimet që ka pësuar pas fitores së tij të vështirë ndaj Tyson Fury – e cila tani ka rezultuar në një pezullim.

Ukrainasi u kurorëzua kampioni i parë i padiskutueshëm me katër rripa në kategorinë e peshave të rënda pas trilerit me 12 raunde.

Kishte spekulime se Usyk kishte pësuar një thyerje të nofullës gjatë ndeshjes epike – diçka që Fury e pohoi se e kishte goditur fort – por ekipi i kampionit i hodhi poshtë thashethemet.


Usyk ka treguar gjendjen e plagëve të tij, duke zbuluar duart e tij të lënduara ashpër, fytyrën e prerë dhe sytë e fryrë nga goditjet e pranuara.

Pra, nuk është çudi që Bordi Britanik i Kontrollit të Boksit i dha atij një pezullim deri më 2 qershor, sipas BoxRec.

Edhe pse është një kohë e shkurtë, boksierëve u jepet një pezullim mjekësor në mënyrë që të shërohen nga lëndimet e pësuara dhe nuk kanë të drejtë të ngjiten në rin nga 3-6 muaj.

Ronaldo dhe djali i Furyt nuk u besonin syve se çfarë po i bënte Usyk në raundin e nëntë Tysonit
Lexo po ashtu Ronaldo dhe djali i Furyt nuk u besonin syve se çfarë po i bënte Usyk në raundin e nëntë Tysonit

Shumica e luftimeve profesionale mbikëqyren nga një autoritet rregullator për të garantuar sigurinë e luftëtarëve.

Shumica e ndeshjeve të profilit të lartë marrin miratimin e një organi sanksionues, i cili jep rripat e kampionatit, vendos rregulla dhe cakton gjyqtarët. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Autogoli i vitit u shënua nga Vida në portën e Strakoshës - AEK kishte katër gola epërsi, por mbeti me një

Ligat tjera
Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Mascherano nuk përmbahet kur pyetet për skandalin në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Reagon edhe Leo Messi për skandalin në Lojërat Olimpike në ndeshjen Argjentinë-Marok

Përfaqësueset
ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

ESPN zgjedh tre lojtarët më të mirë të shekullit – vendi i tretë i befason të gjithë

Ndërkombëtare
Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Chelsea pagoi 40 milionë euro për të, sot ai punon në një kantier ndërtimi dhe lufton me fyerjet nga tifozët

Premier League
Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Shqipëria merr edhe një dënim nga UEFA për Euro 2024 - ndeshja e radhës 'pa' tifozë, por ka një kusht

Kombëtarja e Shqipërisë
Kalo në kategori