LAJMI I FUNDIT:

Profili juaj psikologjik bazuar në grupin e gjakut

Profili juaj psikologjik bazuar në grupin e gjakut

Ekziston një mendim i përhapur se një grup i caktuar gjaku mund të na bëjë më të prirë ndaj sëmundjeve vdekjeprurëse ose mund të na mbrojë prej tyre, dhe dieta nga grupet e gjakut po bëhet gjithnjë e më popullore.

Reklama

Por, shkencëtarët kanë bërë edhe disa hulumtime të tjera ku kuptohen tiparet e një njeriu bazuar në grupin e gjakut.

Gjetjet e studimit ua sjellim më poshtë:

Grupi i gjakut A

Nëse keni grupin e gjakut A, keni tipare fantastike. Ju jeni seriozë, krijues, të zgjuar, të rezervuar, të durueshëm dhe të përgjegjshëm. Ndonjëherë jeni pak kokëfortë dhe rrallë lejoni që “gjërat të thyhen mbi kurrizin tuaj”. Ju jeni një person i fortë dhe i qëndrueshëm. E keni shumë të vështirë të shprehni ndjenjat tuaja dhe keni frikë t’i nënshtroheni atyre. Ju mungon guximi dhe ju dhemb mjaft. Ju jeni një shpirt romantik. Në dashuri, ju jeni më të pajtueshëm me njerëzit që kanë grupet e gjakut A dhe AB.

Njerëzit ju perceptojnë si një person intensiv, dhe kjo mund të lidhet me faktin se njerëzit me grupin e gjakut A kanë nivele më të larta të kortizolit, një hormon stresi, që rrjedh nëpër venat e tyre. Njerëzit me grupin e gjakut A do të preferonin aktivitetin fizik të tillë si joga ose Tai Chi sesa vrapimi ose ngritja e peshave sepse ato zvogëlojnë tensionin dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Avantazhi i njerëzve me grupin e gjakut A – ata janë më pak tërheqës për mushkonjat, sipas një studimi të kryer nga Instituti i Teknologjisë së Kontrollit të Dëmtuesve.

Grupi i gjakut B

Ky grup gjaku u zhvillua në savanat e nxehta të Afrikës Lindore dhe më pas u përhap nëpër rrafshnaltën e ftohtë të Himalaja te masat e luftëtarëve që dominuan rajonin. Nëse keni grupin e gjakut B, jeni pasionantë, aktivë, krijues dhe të fortë. Ju jeni një person praktik dhe preferoni t’i bëni gjërat deri në fund sesa të ëndërroni. Ndonjëherë jeni pak impulsivë dhe të papërgjegjshëm dhe e keni të vështirë t’i falni njerëzit. Ju jeni fleksibël dhe keni një shpirt aventurier.

Jeni të preokupuar me momentin aktual dhe nuk ju intereson shumë ajo që do të vijë, por sapo të bini në dashuri, askush tjetër nuk ekziston. Në dashuri, ju jeni më të pajtueshëm me njerëzit që kanë grupet e gjakut B dhe AB. Bilanci është më i rëndësishmi për njerëzit me grupin e gjakut B. Nëse kaloni nga ekstremi në ekstrem, mund të prishni ritmin tuaj të gjumit, të rrisni rrezikun e depresionit dhe rezistencës ndaj insulinës, thotë Peter J. D’Adamo, mjek naturopatik dhe autor i “4 grupeve të gjakut për 4 dieta”. Njerëzit me grupin e gjakut B duhet të hanë perime jeshile dhe produkte të qumështit me pak yndyrë, shkruan KP.

Grupi i gjakut AB

Nëse keni grup gjaku AB, jeni një person i qetë, racional dhe i adaptueshëm. Ju gjithashtu mund të jeni kritikë dhe të pavendosur. Disa njerëz madje mendojnë se keni një personalitet të dyfishtë. Ndonjëherë ju duhet pak më shumë kohë për të pranuar disa gjëra. Ju jetoni sipas ndjenjave tuaja. Kjo është arsyeja pse ndonjëherë mund të veproni naivë. Ju mund të gjeni shokun tuaj të shpirtit në çdo grup gjaku.

Një studim, i botuar në revistën Neurology, zbuloi se njerëzit me grupin e gjakut AB kishin një rrezik prej 82 për qind më të lartë të rënies njohëse dhe ishin në rrezikun më të lartë të humbjes së kujtesës më vonë në jetë. Nëse keni një grup gjaku AB, është e rëndësishme që të jetoni një mënyrë jetese të shëndetshme. Sipas një studimi të Universitetit të Harvardit, njerëzit me grupin e gjakut AB kanë një rrezik 23 për qind më të lartë të sëmundjeve të zemrës sesa njerëzit me grupin e gjakut 0. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe pirjen e duhanit.

Grupi i gjakut 0

Nëse keni grupin e gjakut 0, jeni një person plot vetëbesim dhe optimizëm. Ju keni një vullnet të fortë dhe një intuitë shumë të zhvilluar. Ju jeni një person social dhe shpesh jeni në qendër të vëmendjes. Megjithatë, ju e dini se si të jeni të fiksuar pas vetes. Ju gjithashtu mund të jeni të ftohtë dhe të paparashikueshëm.

Në dashuri silleni si në biznes: jeni të plotë dhe këmbëngulës, pa komplekse, veproni hapur dhe me besim. Ju jeni më të pajtueshëm me njerëzit që kanë grupin e gjakut 0 dhe AB. Njerëzit me grupin e gjakut 0 janë shumë rezistues ndaj stresit, por kur stresi i kapërcen, ata e kanë të vështirë të pushojnë. Njerëzit me grupin e gjakut 0 kërkojnë ushtrime pak më intensive.