LAJMI I FUNDIT:

Prishtina kalon në finale të Superkupës së Femrave

Prishtina kalon në finale të Superkupës së Femrave
Foto: Kosova Women Basketball/Facebook
Reklama

Prishtina është kualifikuar në finale të Superkupës së Femrave në basketboll.

Vashat prishtinase në gjysmëfinale kanë mundur Penzën me shifrat 68:56 (22:11, 14:21, 14:9, 18:15).


Prishtina e nisi ndeshjen më mirë dhe qysh në fillim krijoi epërsi, duke e fituar çerekun e parë me epërsi të dyfishtë 22:11. Por, pejanet nuk u dorëzuan dhe dalëngadalë afruan rezultatin, duke shkuar në pushim me shifrat 36:32.

Megjithatë, kryeqytetaset rikthehen fuqishëm në periudhën e tretë, ku arritën epërsinë më të lartë në ndeshje deri në ato momente, 50:38, kurse rezultati pas 30 minutash ishte 50:41. Përkundër tentimeve nga skuadra pejane, Prishtina ruajti epërsinë dhe triumfoi 68:56.

Te Prishtina më e mira ishte Jade Williams me 26 pikë e 13 kërcime, duke u ndihmuar nga Asianae Johnson me tetë pikë, nëntë kërcime e 11 asistime dhe Marigona Rushiti me 13 pikë e gjashtë kërcime, kurse te Penza u dalluan Tazsa Garrett me 23 pikë e dhjetë kërcime dhe Jenna Mastelone me 21 pikë.

Prishtina në finale e pret fituesin e ndeshjes Bashkimi-Trepça që zhvillohet nga ora 17:00 në Prizren, aty ku po zhvillohet Superkupa e Femrave.

Në trend Sport

Më shumë
Ekskluzive: Drita vendos për trajnerin e ri, prezantimi në 24 orët e ardhshme

Ekskluzive: Drita vendos për trajnerin e ri, prezantimi në 24 orët e ardhshme

Romak Zeqiri
Lionel Messi 'iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City' në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Lionel Messi 'iu lut Guardiolës që ta transferonte atë te Man City' në mesazhet e rrjedhura nga WhatsApp

Premier League
Luis  Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Luis Enrique zbulon emrin e lojtarit më me ndikim në botë, nuk është Messi apo Mbappe

Ndërkombëtare
Arsenali lidhet me një lëvizje shokuese për Kylian Mbappen

Arsenali lidhet me një lëvizje shokuese për Kylian Mbappen

Premier League
Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Çfarë i duhet Man United për të siguruar kualifikimin tutje, pas barazimit me Galatasaray?

Liga e Kampionëve
Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Man City gati të 'lehtësojë largimin' e lojtarit për shkak të marrëdhënieve të këqija me Guardiolën

Premier League
Kalo në kategori