Prishtina e pa fat në penalti, eliminohet nga Fola Esch

Prishtina është eliminuar pas ekzekutimit të penaltive nga Fola Esch, pasi dy ndeshjet e zhvilluara përfunduan pa gola, e ku nuk mjaftuan as intervenimet e jashtëzakonshme të portierit Visar Bekaj.

Pjesa e parë kaloi me dominim të Prishtinës që plotësisht kontrolloi lojën.

Rasti më i mirë për Prishtinën në pjesën e parë erdhi në fund të këtij fraksioni, kur pas një kombinimi të mirë nga Meriton Korenica dhe Basit Khalid, ishte Korenica ai që u gjend në pozitë shënimi, por ishte i pa fat duke mos shënuar.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 0-0 dhe në pjesën e dytë u zhvillua lojë më e matur nga dy skuadrat.

Deri në minutën e 60-të të dyja skuarat nuk rrezikuan, më pas Prishtina sulmoi edhe më shumë.

Një harkim i Armend Thaçit e vuri në pozitë shënimi sërish reprezentuesin e Kosovës U21, Meriton Korenica, i cili me kokë rrezikoi nga afërsia, por portieri mysafir ishte hero.

Ndeshja përfundoi pa gola dhe kështu sfida shkoi në vazhdime.

Me të filluar vazhdimet në lojë u inkuadrua Arbër Hoxha në vend të Alen Jasharovskit dhe pas një depërtimi fantastik të tij, Hoxha përballë portierit mysafir nuk arriti të shënonte duke mbetur kështu pa gol.

Në minutën e fundit të pjesës së parë të vazhdimeve, Korenica me një pasim maestral gjeti të lirë Khalidin, i cili nuk arriti të kontrollonte topin për t’u vënë në pozitë të mirë shënimi.

Në fillim të pjesës së dytë të vazhdimeve Prishtina humbi përqëndrimin dhe Fola me dy-tri goditje arriti të rrezikonte Visar Bekajn, i cili u shfaq heroik.

Krejt në fund Arbër Hoxha dhe Meriton Korenica nga afërsia patën mundësi të mbyllin dilemën, por fati i ndeshjes u vendos në penalti.

Në penalti ishte Dallku së pari i pagabueshëm, e më pas Visar Bekaj në mënyrë të shkëlqyer intervenoi për të gëzuar tifozët, teksa më pas edhe Korenica dhe Thaçi ishin të pagabueshëm nga pika e bardhë. Pefqeli më pas humbi penaltinë, kurse penaltinë e pestë si hero i vërtetë e ndali Visar Bekaj duke ngritur në këmbë tifozët në stadium. Arbër Hoxha u mendua ta realizonte penaltinë vendimtare, por portieri kundërshtar lexoi gjuajtjen e tij.
Edhe gjuajtjen e gjashtë Visar Bekaj e ndali sërish në mënyrë heroike, duke ia dhënë mundësinë Lorik Boshnjakut ta vulosë kualifikimin, por ai gjuajti mbi portë. As pas penaltisë së tretë të ndalur nga Bekaj, Prishtina nuk arriti kualifikimin.
Klein gjuajti penaltinë e shtatë që e lexoi Bekaj, por nuk arriti ta ndalte. Ahmet Haliti mori më pas përgjegjësinë duke e mbajtur Prishtinën në lojë me maturi.
Edhe penaltinë e tetë e realizuan mysafirët, kurse Arago e humbi penaltinë vendimtare duke bërë që Prishtina të eliminohej pas penaltive.

Me këtë humbje Prishtina eliminohet nga kualifikimet e Ligës së Evropës duke humbur një mundësi historike, e ku tash Fola Esch luan ndaj Genkut të Edon Zhegrovës.  /Telegrafi/

Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve

Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

U eliminua nga Liga e Kampionëve, Guardiola e do me çdo kusht transferimin e top yllit gjerman

Superkompjuteri parashikon favoritin e ri për të fituar Ligën e Kampionëve këtë sezon

Ancelotti theu protokollin e UEFA-s pasi eliminoi Manchester Cityn nga Liga e Kampionëve