LAJMI I FUNDIT:

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne
Reklama

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, ka paralajmëruar se nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, Mbretëria do të ndjekë një kurs të ngjashëm veprimi.

Nëse Irani merr një armë bërthamore, “ne duhet ta marrim një të tillë gjithashtu”, tha udhëheqësi saudit, i quajtur zakonisht MBS, për Fox News në një intervistë të transmetuar të mërkurën, përcjell Telegrafi.


Deklarata e tij vjen edhe pse Irani mohon të kërkojë armë bërthamore.

Lidhjet midis Riadit dhe Teheranit janë përmirësuar pas një marrëveshjeje në mars, të ndërmjetësuar nga Kina, për të rivendosur marrëdhëniet diplomatike midis dy vendeve pas shtatë vitesh pa raporte formale.

Dhe MBS tha se Irani po i trajtonte përpjekjet e pajtimit me Arabinë Saudite me një ndjenjë serioziteti.

Ndërsa duke diskutuar përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve midis Arabisë Saudite dhe Izraelit, MBS shprehu optimizëm për përparimin që po bëhet, duke thënë: “Çdo ditë ne afrohemi më shumë”.

Ai mohoi se bisedimet e ndërmjetësuara nga SHBA me Izraelin ishin pezulluar.

Duke trajtuar rëndësinë e çështjes palestineze në kontekstin e normalizimit me Izraelin, MBS tha: “Për ne, çështja palestineze është shumë e rëndësishme. Duhet ta zgjidhim atë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori