LAJMI I FUNDIT:

Prigozhin lëshon deklaratën e parë që nga përfundimi i “kryengritjes” në Rusi

Prigozhin lëshon deklaratën e parë që nga përfundimi i “kryengritjes” në Rusi

Shefi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka ndarë një deklaratë audio përmes së cilës ka folur rreth rebelimit të fundit gjatë fundjavës në Rusi.

Në regjistrimin disa minutash, ai ka thënë se “E nisëm marshimin për shkak të një padrejtësie”.

Dhe ai pretendoi se vendimi për të kthyer marshimin drejt Moskës ishte sepse ai dhe luftëtarët e tij nuk donin të derdhnin gjakun rus, përcjell Telegrafi.

Madje, ai theksoi gjithashtu se qëllimi i tij nuk ishte të përmbyste qeverinë ruse.

Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse
Lexo po ashtu Si erdhi deri te armiqësia ndërmjet forcave mercenare Wagner dhe ushtrisë ruse

“… Ishte e qartë se në këtë pikë do të derdhej shumë gjak, kështu që ne ndjemë se mjaftonte demonstrimi i asaj që do të bënim”.

“Dhe vendimi ynë për t’u kthyer mbrapa u ndikua nga dy faktorë më të rëndësishëm: Faktori i parë ishte se ne nuk donim të derdhnim gjakun rus. Faktori i dytë ishte se ne po shkonim në një demonstratë të protestës sonë, jo për të rrëzuar qeverinë në vend”.

Ish-diplomati bjellorus: Putini ndihet i poshtëruar, kjo lë të kuptohet se çfarë mund të ndodhë me Prigozhinin
Lexo po ashtu Ish-diplomati bjellorus: Putini ndihet i poshtëruar, kjo lë të kuptohet se çfarë mund të ndodhë me Prigozhinin

Udhëheqësi Wagner përsëriti gjithashtu pretendimin e tij se trupat e tij u sulmuan nga ushtarë rusë, duke thënë se 30 njerëz vdiqën dhe më shumë u plagosën.

Prigozhin shtoi se presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko “i zgjati dorën dhe ofroi gjetjen e zgjidhjeve për funksionimin e mëtejshëm të Wagner në një juridiksion legjitim”.

Por ai nuk ka dhënë asnjë detaj se ku ka qenë dhe cilat janë planet e tij për të ardhmen. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ai nuk e priste këtë lloj lamtumire të pensionimit në Barcelonë: Shoferi i autobusit ndaloi në stacion dhe më pas qau si fëmijë ​

Ai nuk e priste këtë lloj lamtumire të pensionimit në Barcelonë: Shoferi i autobusit ndaloi në stacion dhe më pas qau si fëmijë ​

Evropa

"Kush do të më thërrasë baba", rrëfimi i palestinezit që humbi mbi 100 anëtarë të familjes

Azia
Ukrainasit vrasin me dron ushtarët rusë - publikohen pamjet e tmerrshme pas sulmit

Ukrainasit vrasin me dron ushtarët rusë - publikohen pamjet e tmerrshme pas sulmit

Evropa
Numër rekord i rusëve kërkojnë azil në këtë vend – dhe ai nuk është në Evropë

Numër rekord i rusëve kërkojnë azil në këtë vend – dhe ai nuk është në Evropë

Botë
Parlamenti Evropian miraton paketën 50 miliardë euroshe për Ukrainën - shumica e parave nuk janë ndihma

Parlamenti Evropian miraton paketën 50 miliardë euroshe për Ukrainën - shumica e parave nuk janë ndihma

Evropa
Videoja rrëqethëse e palestinezes së vogël nga Gaza, me lot në sy thotë se i mungon buka

Videoja rrëqethëse e palestinezes së vogël nga Gaza, me lot në sy thotë se i mungon buka

Azia
Kalo në kategori