LAJMI I FUNDIT:

Ish-diplomati bjellorus: Putini ndihet i poshtëruar, kjo lë të kuptohet se çfarë mund të ndodhë me Prigozhinin

Ish-diplomati bjellorus: Putini ndihet i poshtëruar, kjo lë të kuptohet se çfarë mund të ndodhë me Prigozhinin

Një ish-diplomat bjellorus ka thënë se beson se Vladimir Putin ndihet i “poshtëruar” pas tentativës së kryengritjes së Wagner, të udhëhequr nga shefi i grupit Yevgeny Prigozhin.

“Duke ditur se ai është një ish-oficer i KGB-së dhe se ai ka thënë shumë herë në intervista se mund të justifikojë gjithçka përveç tradhtisë, [kjo] lë të kuptohet se çfarë mund të ndodhë me Prigozhin dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se ai nuk do të qëndrojë në Bjellorusi për një kohë të gjatë”, ka thënë Pavel Slunkin.

Slunkin tha gjithashtu se situata varet nga fakti nëse Putin e lejon Prigozhin të qëndrojë në krye të trupave të tij Wagner.

“Nëse ai nuk do të ketë trupa të Wagner-it, nëse ata do t’ia marrin trupat e Wagner-it, kjo ndoshta do të thotë se ai është jashtë loje”.

“Por nëse i mban ato, ai vazhdon aktivitetet e tij të biznesit dhe aktivitetet politike diku në Afrikë dhe Lindjen e Mesme apo edhe në Bjellorusi”.

Veç kësaj, ish-diplomati tha se pozicioni i ri i Prigozhin është një kërcënim më i madh për presidentin bjellorus Aleksandr Lukashenko sesa për Kievin.

“Kjo nuk do të sjellë shumë kërcënim për Ukrainën, sepse trupat e Wagner nuk janë të mjaftueshme për të kryer një raund të ri sulmesh në Kiev”. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Për herë të parë u pa dje në fushëbetejë Abramsi në Ukrainë, por çfarë është tanku amerikan?

Evropa
Brnabiq: Me gjasë do të ketë zgjedhje të reja në Beograd

Brnabiq: Me gjasë do të ketë zgjedhje të reja në Beograd

Serbia
Pamjet nga ajri shfaqin mbi 2 mijë kamionë me ndihma, që po presin në pjesën egjiptiane të pikëkalimit kufitar në Rafah

Pamjet nga ajri shfaqin mbi 2 mijë kamionë me ndihma, që po presin në pjesën egjiptiane të pikëkalimit kufitar në Rafah

Azia
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Imazhet satelitore e tregojnë, pasojat e luftës dyvjeçare të Rusisë në Ukrainë

Evropa
Kalo në kategori