LAJMI I FUNDIT:

Prigozhin kërkon që të hetohen krimet e zyrtarëve rusë

Prigozhin kërkon që të hetohen krimet e zyrtarëve rusë

Shefi i mercenarëve rus Wagner tha se u ka kërkuar autoriteteve gjyqësore të hetojnë krimet e dyshuara të kryera nga zyrtarët ushtarakë rusë në Ukrainë.

Reklama

Yevgeny Prigozhin ka deklaruar se ka dyshime që zyrtarët e lartë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse gjatë përgatitjes dhe zbatimit të një operacioni special ushtarak, raporton reuters.

“Sot i dërgova një letër Komitetit Hetimor dhe Prokurorisë së Federatës Ruse me një kërkesë për të verifikuar pretendimet për kryerjen e veprave penale nga një numër zyrtarësh të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse gjatë përgatitjes dhe zbatimit të një operacioni special ushtarak”, tha ai.

Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë
Lexo po ashtu Prigozhin shanë dhe kritikon miqtë e Vladimir Putinit pas sulmeve me dron në Moskë

Lideri i grupit famëkeq rus konfirmoi se përmbajtja e letrës nuk do të publikohet për faktin se do të merret nga autoritetet hetimore.

Deri më tani, Ministria e Mbrojtjes nuk ka njoftuar se do të komentojë pretendimet e Prigozhin.

Ndryshe, Prigozhin disa herë ka kritikuar dikastere të ndryshme qeveritare ruse se nuk po marrin ndihmë adekuate në pushtimin rus të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori