Porsche 944 nuk është një veturë shumë e rrallë, por është versioni hapësinor i quajtur Celebration Edition.

Bëhet fjalë për një model të realizuar në kuadër të festës së jubileut të 100 mijë modeleve të prodhuara të Porsche 944 dhe është i kufizuar në vetëm 500 vetura që ndryshojnë nga modeli “standard” në disa veçori.

Porsche ofroi 944 Celebration Edition në Zermatt Silver Metallic dhe Satin Black Metallic. Ai ka rrota 16 inç me një dizajn “dial telefonik” me goma me përmasa 205/55 përpara dhe 225/50 në pjesën e pasme, dhe dritat e mjegullës janë të integruara në parakolpin e përparmë.

Reklama

Vetura fillimisht ishte e regjistruar në Massachusetts, por ishte vozitur edhe në Kanada dhe Zvicër, pas së cilës u ri-importua në SHBA. Tani ofrohet për shitje në New Jersey.

Reklama

Pjesa e brendshme gjithashtu tërheq vëmendjen falë pëlhurës gri Studio që mbulon ulëset e përparme dhe të pasme. Pjesa e brendshme ka tapiceri gri, dhe xhamat elektrike janë pjesë e pajisjeve. Një kasetofon JVC AM/FM kujdeset për sistemin e zërit. Përpara shoferit është një timon me tre fole të mbështjellë me lëkurë.

Porsche 944 Celebration Edition u prodhua në vitin 1988 dhe fuqizohet nga një motor 2.5-litërsh me aspirim natyral me katër cilindra që zhvillon 158 kuaj/fuqi dhe 210 Nm çift rrotullues. Se sa larg ka udhëtuar nuk dihet sepse ora ndaloi në 93 mijë kilometra ndërsa vetura ishte me pronarin e mëparshëm. Ankandi vazhdon edhe për tre ditë të tjera. /Telegrafi/

Reklama