LAJMI I FUNDIT:

Policia evropiane filloi zyrtarisht operacionin e përbashkët me kolegët e tyre në Maqedoninë e Veriut

Policia evropiane filloi zyrtarisht operacionin e përbashkët me kolegët e tyre në Maqedoninë e Veriut
Reklama

Operacioni i përbashkët është planifikuar të zgjasë deri më 24 janar 2024, me mundësi zgjatjeje dhe synon të mbështesë shërbimet kombëtare në kontrollin kufitar dhe menaxhimin e migracionit, duke përfshirë parandalimine krimit ndërkufitar, në mbledhjen dhe shkëmbimin e informacionit operacional dhe identifikimin e rreziqeve dhe kërcënimeve të mundshme, forcimin e bashkëpunimit operacional dhe mbështetjen e kapaciteteve operacionale.

“Ne presim që ajo të kontribuojë në trajtimin më efektiv të krimit ndërkufitar, duke përfshirë kontrabandën e migrantëve, trafikimin e qenieve njerëzore dhe terrorizmin si sfida globale.” E përbashkëta e këtij operacioni shihet edhe përmes investimit në personel dhe pajisje për të garantuar siguri më të madhe”, thonë nga MPB.


Planifikohet që gjatë vitit 2023, Frontex të vendosë më shumë se 100 oficerë, automjete patrullimi dhe pajisje speciale në kufirin e Maqedonisë me Greqinë, të cilat do të rrisin ndjeshëm kapacitetet për zbulimin e aktiviteteve të paligjshme përgjatë kufirit, duke respektuar dhe mbrojtur të drejtat themelore të çdo personi. personi i prekur nga operacionet e FRONTEX është në qendër të aktiviteteve të agjencisë.

Në kuadër të vizitës së ministrit Spasovski, në koordinim të përbashkët të Frontex-it, Departamentit për Çështje Kufitare dhe Migracionit dhe Qendrës Rajonale për Çështje Kufitare, u organizua Brifingu i Parë Operacional për anëtarët e Frontex-it, me të cilin zyrtarisht fillon Operacioni i Përbashkët.

Në takimin me shefin e Qendrës Rajonale për Çështje Kufitare, Sllavço Bogev në Kavadar, në të cilën ishin të pranishëm edhe pronarët e pesë kompanive me përgjegjësi shoqërore nga Kavadari, ministri Spasovski u ndau mirënjohje për partneritet dhe realizim të suksesshëm të qëllimeve. me interes të përbashkët për modernizimin e kapaciteteve të Ministrisë së Brendshme.

Në trend Lajme

Më shumë
Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Vrasja e Liridona Murselit: Bashkëshorti që pranoi se ka porositur likuidimin - reagimet dhe krejt çfarë dihet deri më tani

Donjeta Zeqiraj
Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Dyshohet se pagoi mijëra euro për ta vrarë gruan, kush është Naim Murseli

Lajme
Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikani serb, Sanduloviq: Vuçiq pret urdhrin nga Putin për të filluar luftën në Kosovë

Politikë
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Politikë
Kalo në kategori