LAJMI I FUNDIT:

“Policia bashkëfajtore në vrasjen e grave”, vendosen grafite në Skenderaj pas vrasjes së Lirije Qerimit nga bashkëshorti

“Policia bashkëfajtore në vrasjen e grave”, vendosen grafite në Skenderaj pas vrasjes së Lirije Qerimit nga bashkëshorti

Vrasja e Lirije Qerimajt në Llaushë të Skenderajt, nga bashkëshorti i saj, ka nxitur reagime të shumta.

Reklama

Së fundmi organizata joqeveritare Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist kanë vendosur disa grafitë në qytetin e Skenderajt.

“Burrat vrasin gratë, shteti hesht”, “Për gratë, as shtëpia nuk është vend i sigurtë”, Policia bashkëfajtore në vrasjen e grave”, janë disa nga grafitet që janë shkruar në muret e policës e tek hapësirat e tjera publike.

Vrasja e Lirije Qerimajt, nesër protestohet në Skenderaj
Lexo po ashtu Vrasja e Lirije Qerimajt, nesër protestohet në Skenderaj

“Vrasja e Lirijes mund të ishte e parandalushme. E ndjera e kishte raportuar dhunën e bashkëshortit në stacionin policor në Skenderaj por përkundër kësaj vrasësi u la i lirë disa orë pas raportimit dhe marrjes në pyetje. Kjo në vazhdën e neglizhimit institucional të sigurisë së grave e shtypjes sistematike që shteti ua bënë atyre. Sikur Policia të intervenonte drejtë e të gjitha hallkat tjera shtetërore të mos dështonin në mbrojtjen e grave, drejtësia për Lirijen do të mund të arrihej sa të ishte ajo gjallë”, thuhet në njoftim.

Ndryshe për nesër në orën 12:00 është thirrur një protestë paqësore kundër vrasjes së grave. Protesta do të mbahet në Skenderaj. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Kurti zhvillon bisedë telefonike me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë: E domosdoshme të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti zhvillon bisedë telefonike me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë: E domosdoshme të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme
Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

Osmani takohet me Vuçiqin, thotë se nuk është i interesuar për zgjidhje e as për paqe

Politikë
Kalo në kategori