“Plisat” ndërprenë ndeshjen Itali-Shqipëri, shkak revolta ndaj Armando Dukës (Foto/Video)

Janë tifozëria e zhurmshme dhe me nam nga Prishtina, “Plisat”, të cilët kanë publikuar në faqen e tyre zyrtare një video ku shihen qartë tymueset dhe fishekzjarrët e hedhura në fushën e stadiumit “Renzo Barbera” në Palermo ku u zhvillua ndeshja Itali-Shqipëri.

Ndeshja e shumëpritur Itali-Shqipëri e luajtur në Palermo, u ndërpre për disa minuta, kur rezultati ishte 1-0 në favor të vendasve.

E gjithë kjo erdhi si pasojë e hedhjes së tymueseve dhe fishekzjarrëve të hedhura në tribunë dhe në fushë nga tifozët shqiptarë që kishin udhëtuar në Palermo për ta parë nga afër kombëtaren shqiptare.

Ndërpritet ndeshja Itali – Shqipëri (Foto)
Lexo po ashtu Ndërpritet ndeshja Itali – Shqipëri (Foto)

Pas kësaj, gjyqtari vendosi të ndërpres përkohësisht ndeshjes, ndërsa disa herë u thirr me altoparlant për qetësimin e situatës, por kjo ndodhi vetëm pas 15 minutave, ku gjyqtari vendosi ta vazhdoj ndeshjen teksa Itali shënoi edhe golin e dytë kundër kuqezinjve dhe fituan në fund me rezultat 2-0.

Ishin tifozëria e zhurmshme dhe me nam nga Prishtina, “Plisat”, që hodhën tym në stadiumin e “Renzo Barbera” dhe si pasojë u ndërpre ndeshja për disa minuta, shkruan Telegrafi.

Momenti kur Plisat fillojnë ndezjen e tymëseve dhe fishekzjarrëve

Megjithatë, duke se ky irritim i tifozëve prishtinas ka një arsyeje dhe kjo justifikohet nga ata si një formë proteste ndaj FSHF-së dhe kryetarit të saj Armando Duka.

Pamja e tymit nga larg!

Kjo formë e protestës vjen nga një inat i vjetër me FSHN-në, sepse kur ndeshjet e kombëtareve zhvillohen në Shqipëri , tifozët keqtrajtohen, teksa policia e shtetit me urdhrat e Federatës bën kontrolle te rrepta, kur në disa raste nuk u japin bileta.

Kështu dukej ‘Renzo Barbera’ kur gjyqtari vendosi ndërprerjen e përkohshme!

Kulmi i inatit mendohet të jetë ndeshja me Izraelin, ku Shqipëria humbi në vend të saj me rezultat 3-0, aty ku “Plisat” nuk u lejuan të hynë në stadium. /Telegrafi/

Inzaghi gëzon tifozët e Interit me transfeirmin e ri: Po, ai ka nënshkruar me ne

"Mjekët më thanë se së shpejti do të vdes", Ish-portieri gjerman tregon sëmundjen e rëndë me të cilën po përballet

Xavi me deklaratë absurde: Ishim superiorë këtë edicion ndaj Gironës dhe Real Madridit

Chelsea me ofertë të parefuzueshme për Napolin, para dhe një yll për Victor Osimhen

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1