LAJMI I FUNDIT:

Plenumi i arsimtarëve: MASH të ndalojë keqpërdorimin e nxënësve

Plenumi i arsimtarëve: MASH të ndalojë keqpërdorimin e nxënësve

Plenumi i arsimtarëve në Maqedoni ka dënuar ashpër ngjarjet e fundit në disa shkolla të Shkupi, Shtipit dhe Manastirit, në të cilat nxënës të shkollave fillore dhe të mesme janë keqpërdorur për qëllime politike, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Mendojmë se disa grupacione politike po manipulojnë dhe keqpërdorin nxënësit, ndërsa Ministrai kompetente hesht. Për plenumin e arsimtarëve gjithë mësuesit dhe drejtorët që i shfrytëzojnë nxënësit për qëllimet e tyre politike, gjithë janë të turo për këtë profesion të shenjtë. Apelojmë deri tek ata që të mos i vendosin nxënësit në situata të palakmueshme dhe i bëjmë thirrje Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës (MASH) të reagojë në kohë dhe t’i dënojë këto ngjarje”, thuhet në apelin e plenumit të arsimtarëve.


Ata gjithashtu kërkojnë nga Avokati i Popullit dhe Komiteti i Helsinkit të hetojnë të gjitha ngjarjet dhe të ndërmarrin masat e nevojshme, si dhe të njoftohen të gjitha ambasadat e huaja për keqpërdorimin e personave minoren për qëllime politike./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Maqedonci flet për pjesëtarin e FSK-së, i dyshuar për përfshirje në vrasjen e Liridona Ademajt: Ai është pezulluar nga detyra

Lajme
Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në listën e të kërkuarve, njoftimi i INTERPOL-it dhe “gjykimi në mungesë”

Lajme
Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Jo vetëm Radoiçiqi me 11 shokë, por edhe 20 serbë në listën e kuqe të fletarrestimeve të INTERPOL-it

Drejtësi
Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Kjo është gjendja e rrugëve që shpiejnë në vendkalimet kufitare

Lajme
Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Arbnora Idrizi sërish në librin e Guiness, këtë herë me mozaikun e flamurit

Lajme
Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Apeli vërteton vendimin e Themelores për anulimin e vendimit të Qeverisë për uljen e pagave të prokurorëve dhe gjyqtarëve

Drejtësi
Kalo në kategori