LAJMI I FUNDIT:

Planet e Florentino Perez për ekipin e sezonit 2023/24 – Real Madridi i së ardhmes kalon tek të rinjtë

Planet e Florentino Perez për ekipin e sezonit 2023/24 – Real Madridi i së ardhmes kalon tek të rinjtë

Humbja nga Manchester City është ende shumë e gjallë. Dhimbja e eliminimit vazhdon të jetë e pranishme te Real Madridi, por reflektimi dhe planifikimi kanë zënë vend në qendër të vendimmarrjes, duke u larguar nga urgjenca që sjell gjithmonë me vete një lamtumirë aq e ashpër sa e mërkura.

Reklama

Florentino Perez dhe Carlo Ancelotti, me Jose Angel Sanchez si dëshmitarë, tashmë kanë një takim të shënuar në agjendën e tyre për të kapur se çfarë duhet të jetë Real Madridi për sezonin e ri 2023/24.

Do të jetë koha për të folur, për të ndarë idetë dhe për të parë projektin e ekipit për ushtrimin e radhës. Drejtuesit e kanë të qartë dhe gjithçka varet nga vazhdimësia e italianit, por së pari duhet të flasin dhe të hedhin themelet se cilat mund të jenë udhëzimet e Real Madridit për vitin e ardhshëm.

Mirëkuptimi ka qenë në krye të këtyre takimeve mes presidentit dhe trajnerit për një kohë të gjatë, por tani ata duhet të gjejnë sërish atë pikë takimi për atë që do të vijë.

Përforcimet do të vijnë, por jo një revolucion. Dhe kjo është diçka që Ancelotti duhet ta vlerësojë. Baza do të jetë në ekipin aktual, plus tre ose katër përforcime.

“Askush nuk dyshon në të ardhmen time, presidenti ishte i qartë 15 ditë më parë”, ka deklaruar Ancelotti pas eliminimit.

Ancelotti flet pas eliminimit ndaj Man Cityt: Ishin më të mirë se sa ne, kjo humbje nuk ndryshon te ardhmen time
Lexo po ashtu Ancelotti flet pas eliminimit ndaj Man Cityt: Ishin më të mirë se sa ne, kjo humbje nuk ndryshon te ardhmen time

Bankina nuk preket

Besimi se Ancelotti mund të jetë përgjegjësi i këtij tranzicioni është total dhe absolut, por ai duhet të kuptojë rolin që duhet të marrin më të rinjtë dhe që duhet të bëhen referenca të vërteta për sezonet e ardhshme.

Në Real Madrid ekziston bindja se ka ardhur koha që të rinjtë të marrin shiritat që janë veshur për një kohë të gjatë nga ata që tani janë veteranë.

Roli tani e tutje duhet të jetë më i shpërndarë, por mbi të gjitha në lojtarë si Federico Valverde, Edouardo Camavinga dhe Aurelien Tchouameni si grumbulluesit e përgjegjësisë dhe përmbysja e roleve të përjetuara këtë sezon.

Eder Militao, Rodrygo Goes dhe Vinicius Jr do të vazhdojnë të jenë themelorë, ashtu si Jude Bellingham, i cili do të jetë nënshkrimi i madh i verës, por jo i vetmi, diçka që pretendon italiani.

Fran Garcia do të kontribuojë gjithashtu në atë shkarkim të energjisë që ekipit i nevojitet herë pas here.

Thashethemet më të çmendura për Real Madridin: Bellingham, Mbappe dhe Davies transferohen këtë verë
Lexo po ashtu Thashethemet më të çmendura për Real Madridin: Bellingham, Mbappe dhe Davies transferohen këtë verë

Garda e vjetër

Toni Kroos, Luka Modric dhe Karim Benzema do të duhet të marrin përsipër atë të shpërndarjes së përpjekjeve dhe minutave, megjithëse do të vazhdojnë të kenë momente cilësore dhe të rëndësishme.

Këtë sezon Real Madridi e nisi me shtatë lojtarë, kontrata e të cilëve përfundon më 30 qershor 2023. Me Mariano Diaz të përjashtuar që në fillim, të panjohura kanë qenë të ardhmet e gjashtë futbollistëve të tjerë.

Ndërsa Benzema, Kroos dhe Modric tashmë e kanë të garantuar të ardhmen e tyre edhe për një sezon si madridistë, jo të gjithë mund të thonë të njëjtën gjë.

Benzema, falë edhe atij një viti kontratë që supozohet të ketë çdo lojtar që fiton Topin e Artë, është konsideruar gjithmonë i rinovuar për një sezon më shumë. Javë më parë, refuzimi që ai i bëri ofertës së marrë nga Arabia Saudite ishte një simptomë e qartë e marrëveshjes me klubin.

Kapiteni i Real Madridit ishte një lojtar kyç në të gjitha arritjet e sezonit të kaluar, por këtë vit për shkak të problemeve të ndryshme nuk i ka përmbushur pritshmëritë, sidomos në ndeshjen ndaj Manchester Cityt.

Në Valdebebas besojnë se ka ardhur koha për të kërkuar një përforcim të ri për sulmin, i cili madje guxon të marrë vendin e titullarit ose të paktën të ndajë qendrën e vëmendjes me francezin.

Kështu mund të duket Real Madridi në vitin 2024 pasi Modric dhe Kroos të largohen - formacioni është i frikshëm që do të vazhdojë dominimin
Lexo po ashtu Kështu mund të duket Real Madridi në vitin 2024 pasi Modric dhe Kroos të largohen - formacioni është i frikshëm që do të vazhdojë dominimin

Dani Ceballos, vazhdimësia është shumë e komplikuar, ndërsa Marco Asensio do të duhet të supozojë se roli i tij te Real Madridi do të vazhdojë të jetë ai që ruan tani.

Nacho Fernandez është një çështje personale dhe është në dorën e tij të vazhdojë apo jo. /Telegrafi/