Anglia ka siguruar një biletë për në 1/8 e finales së kampionatit evropian Euro 2016.

Megjithëse anglezët barazuan pa gola kundër Sllovakisë në stadiumin Stade Geoffroy-Guichard, kjo iu ka siguruar një vend në fazën e pas grupeve.

Gjatë gjithë 45 minutshit të parë “Tre Luanët” e kërkuan rrugën e golit por këtë nuk ia arritën në saje të një mbrojtje të fortë të sllovakëve.

Jamie vardy (18’) dhe Adam Llallana (33’) patin rastet më ideale për të kaluar në epërsi Anglinë, por që dështuan përballë portierit, Matus Kozacik.

lala

Në anën tjetër, sllovakët u munduan që me kundërsulme të befasonin portierin Joe Hart, i cili u tregua syçelë gjatë pjesës së parë.

Edhe një pjesën e dytë, Anglia e kërkoi golin, por nuk arritën ta tundin rrjetën e sllovakëve, raporton Telegrafi.

Në 45 minutshin e dytë, trajneri Roy Hodgson përforcoi repartin sulmues me inkuadrimin e Harry Kane dhe Wayne Rooneyt, por as kjo nuk bëri që të kalohet mbrojtja e çeliktë e sllovakëve.

Të vetmin rast që vlen të theksohet e kishte mesfushori Delle Alli, i cili në minutën e 61-të takimit nuk arriti të kaloi në epërsi anglezët.

alia

Sllovakia e vetëdijshme se edhe një barazim mund ta dërgoj në 1/8 e finales së evropianit, ditën ta mbronin rezultatin deri në fund, dhe kështu, ndeshja përfundoi pa gola, 0:0.

Pas kësaj, Anglia ka pesë pikë dhe zuri vendin e dytë në grupin B, ndërsa Sllovakia me katër pikë renditet në pozitën e tretë dhe shpreson se si një ndër ekipet më të mira të treta të evropianit të kalon grupin. /Telegrafi/