LAJMI I FUNDIT:

Petrovska: Vlerat euroatlantike janë udhërrëfyesi ynë në marrjen e çdo vendimi

Petrovska: Vlerat euroatlantike janë udhërrëfyesi ynë në marrjen e çdo vendimi

Ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska ka arritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku do të realizoi takime me përfaqësues të lartë të administratës amerikane, përfshirë edhe sekretarin e mbrojtjes së SHBA, Lloyd Austin.

Reklama

Në një video deklaratë para fillimit të agjendës intensive, ministrja Petrovska informoi për këtë takim si dhe për aktivitetet tjera në SHBA, përfshirë vizitën në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut dhe shënimin e 30 vjetorit të themelimit të partneriteti ndërmjet Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Gardës Kombëtare të Vermontit në Burlington.

Petrovska njoftoi se në takim me sekretarin amerikan, Austin do të bisedojë për të ardhmen dhe sfidat e si të dy vende të bëhen garanci për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit edhe në fushën euroatlantike.

“Nëse diçka e ndan vendin dhe politikën tonë nga pjesa tjetër, është se ne jemi zëri i arsyes dhe i mençurisë. Politika jonë ka qenë gjithmonë e bazuar në vlera dhe mundësi, çiltërsi dhe ndershmëri. Vlerat euroatlantike janë udhërrëfyesi ynë në marrjen e çdo vendimi dhe miqtë dhe mbështetësit tanë amerikanë e vlerësojnë vërtet këtë”, tha Petrovska./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Krstiq: Presioni ndaj serbëve në veri vjen drejtpërdrejt nga BIA dhe Vuçiq

Lajme
Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Escobar: Lajçak ka mbështetjen e plotë, nuk mendoj se një vend prej një milion e gjysmë do ta bindë komunitetin transatlantik të ndryshojë taktikat e tij

Lajme
13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

13-vjeçari në Ferizaj dyshohet se bëri vetëvrasje, prokuroria deklarohet për rastin

Kronika e Zezë
Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Dyshohet se morën pjesë në vrasje, tortura e dëbim të popullatës civile – policia jep detaje për arrestimin e tre serbëve në Vushtrri

Drejtësi
Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Cilat janë garancitë që Asociacioni nuk do të përfundojë si “Republika serbe”, Hovenier: Duhet të keni besim në SHBA-të, jemi zotuar se nuk do të lejojmë që kjo të ndodhë

Lajme
Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Gashi, ministrave të LVV-së: Boll u çaraveshët, se po flasim për diçka të rëndësishme

Lajme
Kalo në kategori