LAJMI I FUNDIT:

Petit: Guardiola kishte probleme me holandezët kur luanim te Barcelona

Petit: Guardiola kishte probleme me holandezët kur luanim te Barcelona

Emmanuel Petit thotë se Pep Guardiola kishte probleme me lojtarët holandezë që në atë kohë ishin në Barcelonë.

Sipas francezit, kishte shumë ndikimi nga lojtarët holandezë që ishin ardhur nën urdhrat e Louis van Gaal gjatë asaj epoke, ndërsa Petit arriti në Spanjë së bashku me Marc Overmars nga Arsenali.

“Ka pasur shumë rivalitete në dhomën e zhveshjes, Guardiola kishte mosmarrëveshje me lojtarët holandezë, ishte shumë politik”.

Guardiola kapiten i Barcelonës

Micheal Reiziger, Frank De Boer, Phillip Cocu, Patrick Kluivert, Boudewijn Zenden ishin holandezët e Barcelonës në atë kohë.

“Ne ishim shumë të talentuar, por mbrojtja e skuadrës ishte shumë e vjetër dhe kishim shumë probleme jashtë fushës”.

“Unë luajta më pak se 30 ndeshje për Barcelonën dhe shumica ishin në mbrojtje, ishte një sezon për tu harruar si personalisht ashtu edhe për klubin”.

Petit kur luante te Barcelona

Pas aventurës në Kataluni, ai kaloi te Chelsea ku në Stamford Bridge kaloi dy vite.

“Doja të kthehesha në Angli. Chelsea ishte një mundësi e rëndësishme”

“Mu desh t’ua provoja atyre se isha i kaltër e jo më një Gunner”, deklaroi Petit.  /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Bundesliga
Skandal nga mjekët në Angli: I thanë lojtarit se mund të rikthehej të luante, futbollisti vdiq në fushë

Skandal nga mjekët në Angli: I thanë lojtarit se mund të rikthehej të luante, futbollisti vdiq në fushë

Ligat tjera
Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Premier League
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
Përse Guardiola nuk do të shkojë kurrë në Serie A si trajner – tekniku spanjoll ka dhënë një përgjigje

Përse Guardiola nuk do të shkojë kurrë në Serie A si trajner – tekniku spanjoll ka dhënë një përgjigje

Serie A
Kalo në kategori