LAJMI I FUNDIT:

Peticioni i krijuar nga tifozët kërkon rikthimin e finales së Euro 2020, pas ndërhyrjes anti-sportive të Chiellinit në Buakyo Sakan

Peticioni i krijuar nga tifozët kërkon rikthimin e finales së Euro 2020, pas ndërhyrjes anti-sportive të Chiellinit në Buakyo Sakan

Tifozët e Anglisë kanë kërkuar përmes një peticion që UEFA të rikthejë finalen e Euro 2020 pas sfidës tronditëse të Giorgio Chiellinit ndaj Bukayo Sakas.

Reklama

Lojtarët e Gareth Southgate u mundën nga Italia gjatë një ekzekutimi penalltish në Wembley të dielën e javës që shkoi.

Luke Shaw kaloi Anglinë në epërsi në dy minutat e para të finales, por Leonardo Bonucci realizoi golin e barazimit në pjesën e dytë, duke bërë që ndeshja të shkonte në vazhdime.

Pesë momentet kryesore që e ndihmuan Italinë ta fitonte Kampionatin Evropian
Lexo po ashtu Pesë momentet kryesore që e ndihmuan Italinë ta fitonte Kampionatin Evropian

Sidoqoftë, Chiellini humbi topin në kohën shtesë dhe më pas tërhoqi Sakan përmes fanellës.

Kapitenit 36-vjeçar të Italisë iu dha kartoni i verdhë nga gjyqtari Bjorn Kuipers, pavarësisht se tifozët pretenduan se Chiellini duhej të përjashtohej.

Momenti kur Chiellini shpëtoi nga kartoni i kuq, për të marrë vetëm të verdhin në ndërhyrjen anti-sportive ndaj Sakas
Lexo po ashtu Momenti kur Chiellini shpëtoi nga kartoni i kuq, për të marrë vetëm të verdhin në ndërhyrjen anti-sportive ndaj Sakas

Tani, përdoruesi i Change.org , Custard Cream, pretendoi se ndeshja nuk ishte “aspak e ndershme” dhe pretendoi se zyrtarët e ndeshjes ishin “të njëanshëm” në favor të Italisë.

Përshkrimi i peticionit thotë: “Ndeshja në 11/07/2021 nuk ishte aspak e ndershme. Pasi Italia mori vetëm një karton të verdhë për kapjen e lojtarëve të Anglisë sikur të ishin skllevër.

Festa brenda zheshtore së Italisë i kishte të gjitha, aty edhe një legjendë e kombëtares
Lexo po ashtu Festa brenda zheshtore së Italisë i kishte të gjitha, aty edhe një legjendë e kombëtares

“Të gjitha shtyrjet, tërheqjet dhe goditjet e bëra nga Italia [u lejuan]. Padyshim të njëanshme”.

“Italisë duhet t’i ishte dhënë një karton i kuq për lojën e tyre dhe revanshi duhet të ndodhte me një arbitër jo të njëanshëm. Kjo nuk ishte aspak e drejtë”, thuhet në arsyetimin në peticion.

Ishte viti 2013 dhe një tifoz parashikoi se Anglia dështon në penallti ndaj Italisë në finale të Euro 2020
Lexo po ashtu Ishte viti 2013 dhe një tifoz parashikoi se Anglia dështon në penallti ndaj Italisë në finale të Euro 2020

Saka, së bashku me Marcus Rashford dhe Jadon Sancho, humbën penalltitë, duke bërë që Italia të fitonte 3-2.

Sidoqoftë, treshja e Anglisë iu nënshtrua abuzimit racist në rrjetet sociale pas disfatës së Tre Luanëve ndaj Azzurëve në finale. /Telegrafi/

Kredia: Change.org
Foto: Change.org

Në trend Sport

Më shumë
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Boateng zbulon pyetjen e çuditshme që Messi ia kishte bërë rreth Ronaldos, teksa portugezi luante në Serie A

Ndërkombëtare
“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

“Ai është një faktor pasigurie” - Lottar Matthaus me kritika për mbrojtësin e Bayernit

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Kimmich ia huqi keq në konferencë për media para ndeshjes së Bayernit me Copenhagen

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori